Aristoteles'in bellek kavramı
Aristotle's concept of memory
- Tez No: 510904
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Aristoteles'in bellek (mnēmē) kavramını, belleğin beden içerisindeki konumunu ve onun diğer yetilerle olan ilişkisini araştırmaktadır. Bu anlamda, belleğin imgeleme (phantasia) ve algılama (aisthēsis) yetileri aracılığıyla tartışmaya açılması ve kavramsal olarak neliğinin açıklanması hedeflenmektedir. Bundan ötürü imgeleme kavramının tarihsel değişimi göz önüne alınmakta ve imgelemeyle düşünme (noēsis) arasındaki bağ gösterilmektedir. Düşünme için hangi yetinin daha işlevli olduğu incelenirken bellek-imgesinin nasıl oluştuğu serimlenmektedir. Aristoteles'e göre düşünme için imge (phantasma) gereklidir. Bu çalışmada imgenin yapısı incelenmekte ve düşünme için hangi işleve sahip olduğu gösterilmektedir. Bu çalışma bellek kavramını incelerken Aristoteles öncesi düşünme biçimine odaklanarak Aristoteles ile ondan önceki filozofları karşılaştırmaktadır. Böylece Aristoteles'in farklılaştığı noktalar gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the concept of Aristotelian memory (mnēmē), memory's place in body and its relationship with the other capacities. In this sense, it aims to explain conceptual meaning of memory and discusses the link which memory obtains with imagination (phantasia) and perception (aisthēsis). Therefore, it considers the concept of imagination's historical change in its meaning and it shows the connection between thinking (noēsis) and imagination. While it considers that capacity is more valuable for thinking, it explicates how memory-image occurs. According to Aristotle image (phantasma) is necessary for thinking. This study investigates the structure of image and shows which functions image can provide for thinking. This study analyzes the concept of memory and it focuses on the ways of thinking before Aristotle and it compares Aristotle to his predecessors. In this manner, this study shows the ways Aristotle differentiate himself.