Ekonomik gelişme ve çevre sorunları açısından turizm gelişmesi (Dalyan örneği)
The Tourism development in respect of economical improvement and environment problems (example Dalyan)
  1. Tez No: 51092
  2. Yazar: TÜLAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
oz Ekonomik gelişme doğal kaynakların aşın kullanımıyla gerçekleştirildiğinde çevresel bozulmalar ortaya çıkabilmektedir. Ekonomik faaliyetler doğal kaynaklara dayalı olarak gerçekleştirildiğinde, çevre koruma gelişme sürecinin önemli bir boyutu olarak görülmektedir. Böyle bir yaklaşım sürdürülebilir gelişme stratejisiyle olanaklıdır. Turizm faaliyetlerinin ortaya çıkabilmesi için başlıca kaynak çevredir. Çevresel kaynaklar turistik ürünün üretimi için gerekli en önemli kaynağı sağlarken, turizm faaliyetinin üretimi de çevre üzerinde olumsuz dışsallıklara yol açabilmektedir. Diğer ekonomik faaliyetlerle bir bütün oluşturmasından dolayı turizmin çevresel kaynaklara olan talebi kolayca belirlenememektedir. Turizm gelişmesi ekonomi üzerinde olumlu etkiler yaratırken sosyo-kültürel ve çevresel etkilere de yol açabilmektedir. Turizmin çevresel etkileriyle ilgili kaygı ve duyarlılığın artması ile birlikte, sözkonusu etkilerin yönetimi ve kontrolü amacıyla sürdrürülebilir turizm kavramı geliştirilmiştir. Sürdürülebilir gelişme yalnızca çevresel değil diğer etkilerin de düzenlenmesi amacına yöneliktir. Turizmin tüm unsurlarının entegre gelişme sürecinde dikkate alınmasıyla entegre sürdürülebilir turizm gelişmesine ulaşılabilmektedir. Entegre sürdürülebilir turizm gelişmesi, çevre ve turizm arasında karşılıklı nedensellik ve tamamlayıcılık ilişkisine göre oluşan kümülatif bir gelişme sürecini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the economic developments is being realized by excesively explotation of natural resources, environmental destructions may rise. When the economical activities are being realized by depending on natural resources, the protection of environment has been considered to be a remarkable dimension aspect of the process of the development. Such an approach is likely with the sustainable strategies of development. Because tourism activities can come into existance, the essential resource is the environment. On the one hand the environmental resources are providing the most essential contribution to the touristic production, on the other hand touristic activities may lead to negative impacts on the environment. As they are integrated with the other economic activities, the demand of tourism for environmental resources has not been able to easily determined. While the development in tourism is creating the positive effects on economy, it may also cause socio-cultural and environmental effects. With the rise of anxiety and sensibility regarding environmental effects of tourism, the concept of sustainable tourism has been developed in order to manage and control the above mentioned effects. Not only is the sustainable development environmental, but also it is in the direction of organising other effects. Considering all the elements of tourism in the process of integrated development, integrated sustainable tourism development can be provided. Integrated sustainable tourism development states a cummulative development process formed as a result of the relationship of mutual causality and integrity between the tourism and the environment.