Doğu Türkistan'daki aşırı nüfus artışının tarım sektörü üzerine etkisi
High population growth's effection agriculture sector in east Turkistan
- Tez No: 51093
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYFULLAH ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Doğu Türkistan tarihte birçok Türk Devletlerinin kurulduğu ve Türk milletinin Ana yurdu olduğu tarihi belgelerden anlaşıldığı üzere bir Türk vatanıdır. Fakat 1884 tarihinde ülke bağımsızlığını kaybedince, demografik yapısı Türkler aleyhine değişmeye başlamıştır. Özellikle 1949 tarihinde D.Türkistan'ın komünist Çin tarafından istila edilmesiyle, D.Türkistan'a büyük ölçüde Çin göçü yapılmıştır.Böylece D.Türkistan nüfusu 1949-1982 döneminde yıllık ortalama % 6'dan fazla hızla artarak, 1949 yılında 300 bin olan Çin nüfusu, 1982'de 6 milyonu geçmiştir. Doğu Türkistan'ın yüzölçümü oldukça geniş olmasına rağmen, toprağın büyük çoğunluğu çöllük, dağlık ve çorak toprak arazilerinden oluştuğu için verimli toprak alanı ancak ülke yüzölçümünün % 3'ünü oluşturmaktadır. Ayrıca ikliminin kurak, yağış miktarının düşük, akarsuların düzensiz dağılımından D.Türkistan ekonomisi için büyük so run teşkil etmektedir. D.Türkistan'ın bu coğrafi özellikleri aşırı nüfus artışını kaldıramadığı için, doğal çevrenin aşın tahrip olmasını meydana getirmiştir. Nüfusun aşırı artması, eğitim, sağlık, konut, barınma, giyinme, v.b. sorunları artırmakla beraber, etnik problemin daha da şiddetlenmesine, dolayısıyla siyasi istikrarsızlığın meydana gelmesine neden olmuştur. D.Türkistan'daki aşırı nüfus artışından en fazla etkilenen sektör tarım sektörü olmuştur. Zorunlu göçün, D.Türkistan'da tarımın modernizasyonu ve üretimde verimliliğinin artışını sağlamışsa da; zararları daha büyük olmuştur. Nüfusun aşırı çoğalması, zorunlu ihtiyaçların artmasını meydana getirmiş, buda orman kesimini hızlandırmıştır. Ekim arazilerinin genişletilmesi için çayır ve meraların tarımsal arazilerine dönüştürülmesi, otlakların azalmasına dolayısıyla aşırı otlatmalar nedeniyle otlakların bozulmuş ve bitki örtüleri azalmıştır. Su kullanımının giderek artması da doğal göllerin kurumasına yolaçmıştır. Kısacası nüfusun aşırı artmasından dolayı bitki örtüleri ve su rezervleri azalıp, toprağın erozyona uğraması ve kum altında kalması gibi zararları, Tarımsal üretimin artmasına engel olmuştur. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many Turkish states were established in the history of Rast Türkistan history it is obvious that it is a Turk Land, after leasing her independence îographic structure has been changed against the Turkish population in the area. In 1949 East Türkistan is invad ed by Communist China and a great number of Chinese migrated to East China. Popula tion growth reached to 6 % annualy in 1949-1982 period in East Türkistan. Chinese pop ulation mored from 300 thousand in 1949 to 6 million in 1982. Only 3 % of the area in East Türkistan consist of productive land. And also, the poor drainage system, inefficient soil for agriculture, creates major problems for the East Türkistan economy. This unfavorouble geographic structure of the region can not meet with the needs of rapid population growth and resulted is a decay of the ecological sys tem. Excessime population growth caused to education, health, housing e.t.c. problems and also rised ethnic differentials. Therefore political stabilization became a major issue in East Türkistan. Agricultural sector is effected the most by the excessive population growth Manda tory migration to East Türkistan, helped to modernize and increase the efficiency of the agricultural sector. But over all, the benefit are less than the harms of the Chineese migra tion. Preservation of the ecological system became impossible, and therefore prevent the increase in agricultural production. V