Orta öğretim kurumlarında coğrafya ders kitapları
Geography text books in secondary schools
  1. Tez No: 51091
  2. Yazar: BAYRAM SEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
EK- 5 ÖZET Eğitim-öğretim ortamının önemli araç gereci olan ders kitapları, iyi niteliklere sahip olduğunda eğitim-öğretim ortamına önemli katkılar sağlar. Aksine durumda bu ortamı olumsuz etkiler. Bu nedenle ders kitaplarının ilgili bilim dalma ait doğru bilgileri vermesi yanında, Türkçe'nin doğru kullanılması konu anlatımı ve bağlantılarının, görsel düzeni iyi, öğrenciyi derse hazırlayan, yakın çevresinde gelişen olayları gözlemleme ve yorumlama yeteneğine katkı sağlayıcı ve geliştirici yönde hazırlık çalışmaları ve ödev sorulan bulunan ders kitapları eğitim öğretim ortamını olumlu etkiler. Araştırmada Talim Terbiye Kurulu'nun belirlediği Liselerde Kredi ve Ders Geçme sisteminde okutulan ders kitapları incelenmiştir. Özellikle araştırmada, ağırlık okutulması zorunlu olan coğrafya-l ve coğrafya-ll ders kitapları üzerindedir. Kitaplar bilimsel yapı, dil ve anlatım, hazırlık çalışmaları ve değerlendirme sorulan ve sözlük gibi özellikleri yönünden incelenmesine karşın daha çok haritalar, şekiller ve resimler yönünden incelenmiştir. Araştırma sonucunda coğrafya ders kitaplarında bilimsel yapı ve dil yönünden var olan aksaklıklar yanında, harita, şekil ve resimlerdeki aksaklıkların daha fazla olduğu, bu tür öğrenmeyi kolaylaştırıcı yardımcı unsurlara gereken önemin ve titizliğin verilmediği saptanmıştır. Özellikle resimler öğretim amacının dışında gelişi güzel konulması, kötü baskı nedeniyle anlaşılmaz ve görünemez durumda olanlar, aynı konudaki haritaların verdiği bilgilerin yazardan yazara önemli farklılıklar taşıması, kötü çizilmiş ve yanlış bilgiler taşıyan haritaların ve şekiller en sık rastlanılan durumlar olarak saptanmıştır. Türkiye'de ders kitaplarında büyük bir kaynak savurganlığı vardır. Bu nedenle gerek Talim Terbiye Kurulu gerekse, okul öğretmenleri ve idarecileri tararından ders kitaplarının seçilmesinde bazı ilkelere uyulması ve bu yönde önlemlerin alınması araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
EK 6 ABSTRACK If text books which are the important means for education and instruction are sufficiently high quality, they will be able to contribute to educational and training environtment greatly. Otherwise they are likely to affect it in negative way. Therefore, text books not only provide us with appropriate information concerning the resated science branch but influence the education and instruction processes by means of preparatory studies and homework questions which are capable of preparing students and enabling them to observe what is going on around them. In this study the text books have been examined which ore follewed in the system of credit and passing lessons in High schools that was determined by National Education and Training Commitee. Greater emphasis has been given to geography I and Geography II text books that are necessary to fallow in the study in particular. These text books have been examined and assessed in view of scientific structure, language and expressional aspects as well as preparatory studies and questions for exams, but maps, figures and illustrations have been given more weight. İt was determined in the study that there has been a variety of failures and defiencies in view of scientific and language structures in additation to those whiche are seen in maps, figures and illustrations in these text books. More over it fallow from our observations that the importance has not been paid to some auxiliary factors capacle of facilatating, learning and conceiving. Espacially illustrations have been placed randomly and without considering the corelation between subject matters and these explanotory figures and illustrations, pictures, figures and illustrations have been printed badly therefore they can not be seen properly and the maps vary greatly from author, though they are related to the same topics. In addition, some maps and pictures have been wrongly drawn and printed in a way to give misleading information. In Turkey, text books have been wasted to a great degree in vain. As a result, there emerge a great waste and loss of sources. Therefore, it seems necessary that teachers, school directors and National Education and Trainning Commitee membersshould consioler some vital principels and rules in selecting the text books which are to be used in curriculum programmes of the school.