Yüksek gerilim dağıtım hatlarının kablo tüneli yöntemiyle taşınması
High voltage distribution lines' transmission by cable tunnel method
  1. Tez No: 510922
  2. Yazar: UĞUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve nüfusun artmasıyla, enerjiye duyulan ihtiyaçta her geçen gün artmaktadır. Bu durum enerjinin üretimini ve taşınmasının da kapasite ve boyut olarak yükselişe sebep olmuş, enerji üretime ve iletimine verilen değeri artırarak genel anlamda kayıpların minimize edilmesi hususuna dikkatleri çekmiştir. Bu nedenle verim, malzeme, bakım onarım süreleri iş güvenliği ve insan sağlığı verilen değerinde artmasını sağlamıştır. Verimin enerji üretiminde çok önemli olduğu kadar, üretilen enerjinin, üretim noktasından tüketim noktasına kadar maksimum düzeyde tutulması da önemlidir. Emekle üretilen enerji taşırken kaybedilmemelidir. Bu nedenle taşıma yöntemleri de irdelemek gerekmektedir. Elektrik enerji iletim sistemlerinde farklı metotlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada farklı enerji iletim metotları incelenmiştir ve bu incelemeye müteakip birbirleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Dünya çapında birçok lokasyonda yapılan imalatı tamamlanan ve halen projesi devam eden sistemler üzerinden incelemeler yapılarak uygulamalı örnekler ortaya konulmaya çalışılmıştır. İnceleme ve karşılaştırma yapılırken konuyla ilgili tezler ve makalelere de atıfta bulunulmuştur. Bu tez çalışması ile kablo tünellerinin diğer enerji taşıma sistemlerine olan avantajlı olan yönleri ispatlanmıştır. Kablo tünellerinin ülkemizde ilerleyen dönemlerde kullanıma başlaması gerektiği ortaya konulmuş ve ilgili kurum, kuruluş ve yetkilerle paylaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy necessity is increasing day by day with the development of technology and the increase in population, This has caused the production and transmission of energy to rise in capacity and size also attracting attention to minimize losses in general terms by increasing the value given to energy generation and transmission. For this reason, productivity, materials, maintenance and repair times have increased the value of work safety and human health are more inportant then before. It is also important that the energy produced is kept at the maximum level from the point of production to the point of consumption as much as is important in the production of energy. The energy produced by a lot of labor, after that must not be lost while it is carried. For this reason, transmission methods need to be considered. In the scope of this study, different energy transmission methods have been investigated and subsequently they have been compared with each other. Several projects from various locations of the world, some of them have already been completed while some of them are still under execution, have been examined and accordingly, practical examples are hereby presented. The investigated and comparisons of this study are referenced from numerous previous thesis and articles related to the subject. My thesis aims to present the advantages of electrical utility system. This thesis proves the advantageous aspects of cable tunnels to other energy transmission systems. It has been demonstrated that cable tunnels should be used in the future in our country and it is aimed to be shared with relevant institutions, organizations and authorities.