Impacts of mega projects on the resilience of Istanbul city-region
Mega projelerin İstanbul kent-bölgesinin uyum sağlama kapasitesine etkileri
  1. Tez No: 510937
  2. Yazar: MELİH GÜRÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu araştırmada İstanbul'un Mega Projelerinin (3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 3. Havalimanı Projesi, Kanal İstanbul Projesi ve Yeni İstanbul Projesi) İstanbul Kent-Bölgesinin varlığını sürdürme kapasitesi üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. Bu nedenle, İstanbul Kent-Bölgesine özel bir varlığını sürdürme kapasitesinin ölçümü çerçevesi oluşturulmuştur. Bu çerçeve kapsamında, sistemin sınırları, temel konuları ve anahtar bileşenleri tanımlarak kavramsal bir modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan model kapsamında sistemin temel kaynakları ile olası tehditler tespit edilmiştir. Ayrıca tarihsel bir model oluşturularak sistemdeki eşikler ve bu eşikler arasındaki ilişkiler tanımlanmıştır. Sistemdeki değişim eğilimi tanımlandıktan sonra Mega Projelerin etkilerini analiz etmek için beş senaryo alternatifi oluşturulmuştur. Bu senaryo alternatifleri SLEUTH hücresel otomasyon modeli kullanılarak 2050 yılına projecte edilmiştir. Son olarak, kentsel büyüme tahminlerinin sonuçlarına dayanılarak Mega Projelerin sistemin varlığını sürdürme kapasitesi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Impacts of Mega Projects (3rd Bosporus Bridge and Northern Marmara Motorway Project, 3rd Airport Project, Canal Istanbul Project and New Istanbul Project) on the resilience of Istanbul City-Region was investigated in this research. For this reason, an exclusive resilience assessment framework was developed for Istanbul City-Region case. Through this framework, a conceptual model of the system was developed. Therefore, the focal system was described in terms of its boundaries, main issues and key components, first. In this context, key resources of the system were determined with possible disturbances on them. Then, a historical profile of the system was developed with various scales and domains in order to determine the thresholds of the system with their interactions. After determining the trends of change in the system, five scenario alternatives were developed for analysing the impacts of Mega Projects on the resilience of the system. These scenario alternatives were simulated through SLEUTH cellular automaton model for the year of 2050. Following the predictions of urban growth for Istanbul City-Region the possible impacts of the Mega Projects on the system's resilience were analysed in terms of the loss of natural resources.