Galois teorisi, palindromik polinomlar ve sıfırlarının bulunuşu için algoritmalar
Galois theory, palindromic polynomials and algorithms for finding the roots of palindromic polynomials
- Tez No: 510957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde giriş ve kaynak bildirişleri verilmiştir. Üçüncü bölümde temel kavramlar, dördüncü bölümde köklerle çözülebilirlikten bahsedilmiştir. Beşinci ve altıncı bölümlerde Galois grupları ve palindromik polinomların kökleri incelenmiştir. Yedinci bölümde ise sonuç ve tartışma ile tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapter. In the first and second chapters, introduction and literature were given. In the third chapter, basic concepts, in the fourth chapter, solubility with roots are mentioned. In the fifth and sixth chapters Galois groups and the roots of palindromic polynomials are investigated. In the seventh chapter, the thesis is terminated with conclusion and discussion.