Kübik cisimlerde tamlık tabanı, diskriminant ve indisler
Integral basis, discriminant and indices in cubic fields
- Tez No: 5328
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ ÇALLIALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KÜBİK CİSİMLERDE TAMLIK TABANI, DİSKRİMİNANT VE İNDİSLER (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YAPICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 OZ Bu çalışmada, Q rasyonel sayı cisminin n-nci dere ceden cisim genişlemesi ele alınmış ve n - 3 durumunda kübik cismin elemanlarıyla bazı hesaplamalar yapılarak, cisimdeki cebirsel tam elemanlarla, onların oluşturduğu halka incelenmiştir. İz ve norm tanımlarından yararlana rak diskriminant tanımlanmış ve diskriminantla ilgili olarak; üçüncü bölümde kullandığımız bazı teoremler is patlanmıştır. Bazı sonlu genişlemelere Galois grubu kar şılık getirilerek, f polinomunun diskriminantı ile f nin F cismi (Q nun cisim genişlemesi) üzerindeki Galois gru bu Gal (f) arasındaki ilişki ve cismin diskriminantıyla cisim arasındaki ilişki incelenmiştir. İndeks tanımı ya pılarak, Q((ab2)1/3 ) pür kübik cisminin bir tamlık taba nı verilmiş, minimum indeksi, önceden verilen bir N po zitif tamsayısından daha büyük olan bir kübik cismin varlığı gösterilmiştir. -II-
Özet (Çeviri)
INTEGRAL BASIS, DISCRIMINANT AND INDICES IN CUBIC FIELDS (M.Sc. Thesis) Mustafa YAPICI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this study the field extension from n. degree of the Q rational number field has been taken into consideration and being made calculations with numbers in cubic field which have a position (n = 3), algebraic integer in the field and ring which they have formed, have been examined. Making use of norm and trace defini tions, the discriminant of it has been defined and some theorems related to its discriminant that we used in the third part have been proved. Being brought Galois group as a reply to some finite extensions, the relationship between Galois group on F field of f, GalF(f) and the discriminant of f polynomial and the relationship between discriminant of field and field have been examined. Being given a definition of index the integral basis of Q((ab2)1/3 ) pure cubic field have been given, existence of a cubic field whose minimum index is greater than any previously assigned N positive number. -Ill-