Özelleştirme eğitimi olarak özel dershane eğitimi
  1. Tez No: 51097
  2. Yazar: ARCAN ÖĞÜTVERİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
öz Devletin günümüzdeki durumu gerek finansal gerekse moral açılardan iyi bir görünüm verememektedir. Devletin ekonomiye, sosyal hayâta, bireylerin yaşamlarına müdahaleleri teoride toplumun iyiliği için planlanıp yürütülmekte olmasına karşın, kesin olarak her konuda en iyiyi yaptığını söylemekten çok uzak bir noktadayız. Kamu sektörünün adeta bir monopol oluşturduğu eğitim ve öğretim faaliyetlerinde, ülkemiz gelişmiş olan ülkeler ile karşılaştırıldığında, özel sektörün yatırımlarını eğitime yöneltmediği ya da yöneltemediği, yeterli şekilde açık bir teşvikin olmadığını görmekteyim. Günümüzün devlet modelinin, iç ve dış güvenliği sağlayıcı, iç piyasanın İse, devletin yerleştireceği ve güncelleyeceği hukuksal yapı ile mümkün olduğunca müdahaleciden çok yönlendirici bir model olması gerektiği düşüncesindeyim. Buna paralel olarak da, ülkemizde artık özelleştirme çalışmalarının gündeme gelmesini, devletin mal ve hizmet portföyünün gözden geçirilerek, etkin olmadıği konulardan uzaklaşması için yasaların çıkarılmasını ve özelleştirme hareketlerinin artırılmasının gerekliliğine inanıyorum. Çeşitli dışsallıkları öne sürülerek, yoğun kamu sektörü faaliyeti ile yürütülen eğitim hizmetlerinin çıktıları göz Önüne alındığında, çalışmaların genel olarak verimlilikten uzak olduğunu ve dışsallıkları da %100 yok etme yetisine sahip olamadığına inanıyorum, özel sektörün teşvik edilerek, birikimlerini eğitim için kullanmasının, özel sektör işletme modellerinin ve tekniklerinin yardımıyla çağdaş eğitim ve öğretimin ülke insanına verilmesinde kamu sektörünün yanında, hatta zamanla daha da çok oranda hareket etmesi görüşüm tez boyunca gelişmektedir. IVBu yaklaşımla, ilk bölümümde mevcut eğitim sistemimizin temellerini ve devletin bu sistem içerisinde, özel sektörün eğitim ve öğretim faaliyetlerine yönelik olan bakış açısını vermeye çalıştım. îkinci bölümde ise kamu sektörü yoğun bir eğitim sisteminde oluşan problemlere, eğitimin kalitesi ve etkinliğinin düşüklüğüne ilişkin görüşlere ve özel sektörün serbest piyasa mekanizmasının işleyeceği, tam rekabete yakın bir piyasada eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunmasının gerekliliğinden bahsettim, özel sektörün tüketici ihtiyaçlarını doyurucu yönlü yaklaşımının ve toplam kalite anlayışının, bireylerin eğitim seviyelerini yükselteceğine değindim. Kamu sektörünün payının azaltılabilmesi için alternatifler sunmaya çalıştım. Son bülümde ise, özel sektörün eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunmasına örnek olarak özel Dershaneleri ve İzmir örneğini, Japonya'daki eğitim sistemindeki özel dershaneler ile karşılaştıraraktan sundum. îşletim sistemleri, hedefleri ve rekabetin içerisinde yaşamak zorunda olduklarından hareketle etkin ve ekonomik açıdan büyük olduklarını gördüm. Bütün bu görüşlerim doğrultusunda eğitim ve öğretim sistemimizin; gerekli yasal yapı oluşturularak, özel sektörün de ilgisinin ve yatırımlarının en azından kamu sektörüne yakın, hatta zamanla daha fazla bir oranda yardımını alarak, veriminin artacağı, dışsallıklarının azalmasında yükün paylaşılacağını ve talep yönlü eğitim ve öğretim planlaması yapılacağı bir reforma gereksinimini gördüm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Li today's contemporary nature of human life, satisfaction and achievement is highly bonded by one's education.Education, being one of the public services provided by governments in most of the developing countries nearly reaching to a monopoly in the field, is now under close watch by means of effectivity and maximization of consumer benefits. Even in the developed countries people are starting to investigate governments' functions and proportion of its role in education.lt is thought that education provided by a near-monopolistic system will be far beyond achieving consumer desires and needs.However, a system based on a free market, in which consumers are the dominant side not the producers, will force the producers to meet the criteria to fully satisfy consumers. By analyzing private schools and especially özel Dershanes (private firms specializing in preparing students for an higher education level), I tried to show how can private sectors' motives under a free market approach can help to improve total quality of education and become an alternative way to public education. It's beyond argument that government should provide the rules of the system and make the necessary changes, but I believe it is about time that we implement private sector more and more each passing day into the education system.