İşbirlikli öğrenme yönteminin temel eğitim fen bilgisi başarısı ve başarı güdüsü üzerindeki etkileri
Achievement effect of cooperative learning on teaching science in basic education
  1. Tez No: 51098
  2. Yazar: N. SELMA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmanın amacı; işbirlikli öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemlerinin akademik basan üzerindeki etkilerini incelemektir. Denekler, izmir'deki okullar içerisinden random yöntemiyle seçilmiş ve araştırma İlkokul 4. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Gruplar deneysel durumu kontrol etmek amacıyla random yöntemiyle deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak 25 çoktan seçmeli sorudan meydana gelen test kullanılmıştır. Bu test deneklere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Sonuç olarak, işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubundaki denekler basan testinde geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubundaki deneklerden daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research is to investigate effects of cooperative learning and whole class instruction on academic achievement. Subjects (n=80) were randomly selected from among regular forth graders in an elementary scholl in İzmir. Groups were randomly assigned to control an experimental conditions. Treatment lasted for twenty class hours. An achievement test which containes 25 multiple choice items was administered at the end of the treatment. Results indicate that subjects in cooperative condition scored higher than the subjects in control class at achievement.