Fikri hakkın ihlalinden elde edilen kazancın iadesi
Law of restitution in intellectual property rights
  1. Tez No: 510975
  2. Yazar: ŞEYMA YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Fikri hakkın ihlalinden elde edilen kazancın iadesi, hem hızla gelişim gösteren, geleceğe dönük fikri hakkın kendisinin hem de hukukun temel taşlarını analiz etme imkanı veren kazancın iadesinin incelenmesini gerektiren, önemli ve bir o kadar da zor bir konudur. Zor bir konu olmasının sebebi, hem bu konularda yapılmış olan derinlemesine çalışmaların azlığı hem de doktrin ve pozitif hukukların bu konularda tam bir karmaşa içinde olması, yeknesaklık bulunmamasıdır. Bu çalışmada fikri haklar, hem telif haklarını hem de sınai hakları içine alan, kendine özgü, mutlak, inhisari, hem manevi hem de mali yönleri bulunan haklar olarak ele alınıp incelenmişlerdir. Bu hakların ihlali bir haksız fiil olarak tasvir edilmiştir. Kazancın iadesi ise, ancak hak sahibinin kendisinin elde etme potansiyeline ve şansına sahip olması gereken bir kazancı hukuka aykırı bir fiil sonucu elde etmiş olan failin, bu haksız kazancı kusur ve zarardan bağımsız olarak iadesi olarak tanımlanmıştır. Türk hukukunda fikri haklarda kazancın iadesi FSEK kapsamında telif hakları bakımından bu tezde katıldığımız görüş doğrultusunda gerçek olmayan vekaletsiz iş görmeye uygun olarak kabul edilebilecek şekilde düzenlenmiştir. Diğer yandan, sınai haklar bakımından kazancın iadesi kusura dayalı maddi tazminatın hesaplama yöntemi olarak bir seçimlik hak şeklinde düzenlenmiş, bir başka deyişle kazancın iadesi, bir hukukî tedbir olarak düzenlenmemiştir. Çalışmada bu ayrımın gerekçeden yoksunluğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Restitution for the infringement of intellectual property rights is an important and yet challenging subject that requires the analysis of both fast developing, future oriented intellectual property rights themselves and the law of restitution that gives the opportunity to explore the foundation stones of law. The reasons for it being challenging are both the lack of in depth studies and the chaotic status of the doctrine and the positive law, the lack of harmonization regarding this subject. In this study, intellectual property rights are addressed and examined as rights that embody both copyrights and other industrial property rights; are sui generis, absolute, exclusive and they have both pecuniary and non-pecuniary aspects. The infringement of these rights is depicted as delicts. Finally, the restitution is regarded as, the return of gains made by the infringer of a right that is exclusive and designed in a way to only give the ability to make gains from it to its owner independently from fault and loss. In Turkish Law, the restitution for the infringement of intellectual property rights, within the context of FSEK, is regulated as corroborated in this study, in conformity with the impure acting without authority provisions. On the other hand, regarding industrial property rights, restitution is regulated only as a calculating method for pecuniary damages. In other words, restitution is not regulated as a remedy. In the study, the groundlessness of this distinction is emphasized.