Belâzürî'ye (ö. 279/892-93) göre Şâm Bölgesi fetihleri (M. 634-640)
The conquests of the territory of Al-Shām (greater syria) (634-640 ad) according to Al-Balādhurī (D. 279/892-93)
  1. Tez No: 510982
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezimizin konusu, Belâzürî'nin (ö. 279/892-93) Fütûhu'l-Büldân adlı eserindeki rivayetler çerçevesinde günümüzde Suriye, Ürdün, Filistin, Lübnan ve Türkiye'nin güney sınırlarının bir kısmını içine alan Şâm bölgesinde Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen fetihlerin incelenmesidir. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, kapsamı, yöntemi ele alınmış, konunun kaynakları değerlendirilmiştir. Birinci bölümde Belâzürî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra fetih tarihçiliğine dair birtakım tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde ise öncelikle Şâm bölgesinin, Belâzürî ve diğer coğrafyacılara göre sınırları mukayeseli olarak incelenmiştir. Ardından tezin asıl konusunu teşkil eden Şâm bölgesindeki fetihlerin Belâzürî'ye göre nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu bölümde konuyla ilgili rivayetlerin tespiti ve bunların değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmanın kısa bir özetinin ardından, birtakım değerlendirmeler yapılmış, konunun problemlerine değinilmiş ve bazı öneriler sunulmuştur. Tezin son kısmındaki ekler bölümünde ise tezin anlaşılır olmasını sağlamak adına bazı tablolar ve listeler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the dissertation is the examination of conquests of al-Shām, which covers the territories Syria, Jordan, Palestine, Lebanon and some parts of the southeast border of Turkey today, by Muslims within the frame of the narrations in the book“Futūh al-Buldān”by al-Balādhurī (d. 279/892-93). In the introduction part, the subject of study, its importance, its scope and method have been discussed as well as the sources of the study have been evaluated. In the first chapter, after giving a brief information about the life and works of al-Balādhurī, some determinations and evaluations on his conquest historiography have been conducted as well. In the second chapter, firstly, the boundaries of the al-Shām (Greater Syria) region have been examined by comparing the views of al-Balādhurī and other geographers. Then, the main theme of the thesis, which is the conquests in the al-Shām region with reference to al-Balādhurī, has been examined. In this section, the narrations related to the topic have been identified and evaluated. In the conclusion part, after giving a short summary of the study, some evaluations have been conducted, and the problems of the subject have been mentioned, and some suggestions have been presented. At the end of the thesis, in the appendices part, some tables and lists have been provided to ensure the dissertation more understandable.