Büyük Selçuklu şehirleri ve ulaşım-ticaretteki yerleri (üç kaynağa göre-el-Belazuri, el-Bundari, er-Ravendi)
The Great Seljukian cities and transportation- their place in trading (according to three resources-el-Belazuri, el-Bundari, er-Ravendi)
- Tez No: 204392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, History, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETYazar : SALİH ÖZÇAMCAÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : TARİHBilim Dalı : GENEL TÜRK TARİHİTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : X + 160Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2007Tez Danışman(lar)ı :BÜYÜK SELÇUKLU ŞEHİRLERİ VE ULAŞIM -TİCARETTEKİ YERLERİ(Üç Kaynağa Göre- El -Belâzuri, El -Bundari, Er -Ravendi)Türkler tarih boyunca geniş bir coğrafyaya yayılmaları sebebi ile yerleşik vegöçebe yaşam tarzını bir arada sürdürmüşlerdir. Diğer bir ifade ile bir bölgedegöçebe yaşayan Türklere karşılık başka bir bölgede şehir kurmuş ve yerleşikyaşamın gereklerini yerine getirmiş Türklere rastlamak mümkündür. Üç kaynaklasınırlı olduğumuz bu tezde, ilk olarak; İslam öncesindeki bir kısım Türklerinnerelerde ve nasıl yaşadıklarını, İslam sonrasında ise onların sahip olduklarışehirlerin İslam modeline göre nasıl şekillendirildiğini öğrenebildiğimizBelazuri'nin eseri incelenecektir. Ardından da XI. yy'de Türk-İslam dünyasınayeni bir çehre kazandıran Büyük Selçukluların yerleşik anlayışlarını ve hâkimoldukları İran, Maveraünnehir ve Azerbaycan coğrafyalarında var olan şehirlerinonlar tarafından nasıl geliştirildiğini tespit etmek için de Bundari ve Ravendi'nineserleri değerlendirilecektir. Son olarak; yine bu kaynaklara dayanarak şehirgelişimini doğrudan etkileyen ulaşım ağı ve iktisadi hayat hakkında bilgilersunulacaktır.Anahtar SözcüklerTürkler Büyük Selçuklular İran HorasanMaveraünnehir Azerbaycan Ulaşım Ticaret
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Salih ÖzçamcaÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : TarihBilim Dalı : Genel Türk TarihiTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : X + 160Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2007Tez :Danışman(lar)ıGREAT SELJUKİAN CİTİES ANDTRANSPORTATİON - THEİR PLACE İN TRADİNG(According to Three Resources- El-Belâzuri, El-Bundari, Er-Ravendi )Since the Turks have been expanded to a large geography, they lived bothsettled and nomadic life together. In other words, it is possible to encounter Turkswho built cities and who fulfill the needs of settled life in another region in contrastto the nomadic Turks in one region. In this thesis which is limited with threeresources, first the work of Belazuri from which we can learn where and how did apart of Turks lived before Islam, and how the citadels after they adopted Islamwere shaped according to the Islam motifs will be studied. And then to determinethe settled life perception of the great Seljukian, who gave the XI. Century Islamic-world a new face, and how the cities in the vicinities they owned- Iran,Transoxiana, and Azerbaijan- were developed by them, the works of Bundari andRavendi will be evaluated. Last, information about the transportaition network,which effects city development directly, and economic life.Key WordsTurkishs Great Seljukian Iran KhorasanTransoxiana Ajerbaijan Transport Trade