Cinsel sağlık ve üreme sağlığında haklar
Rights in sexual health and reproductive health
- Tez No: 510984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Cinsel haklar ve üreme hakları bireylerin sahip olduğu tüm hak ve özgürlüklerin cinsel yaşam ve üreme yaşamlarında da kullanabilmeleri açısından önemlidir. Bireylerin sahip olduğu tüm hak ve özgürlüklerini üreme ve cinsel yaşamlarında da kullanabilmelerini amaçlayan üreme hakları ve cinsel haklar tüm bireylere sağlanmalıdır. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili hakların insan haklarının pek çoğu ile bağlantısının olması bu hakların kapsamının ve sınırlarının belirlenmesinde önemli sorunlara neden olmaktadır. Buna karşın cinsel haklar ve üreme haklarının içeriğinin belirlenmesi ve tanımlanması bu hakların sağlanmasının önündeki engellerin belirlenmesi ve kaldırılması açısından önemlidir. Tezimizde güncel bilgi ve belgeler ışığında sağlık alanında cinsel haklar ve üreme haklarının belirlenmesi ve tanımlanması amaçlanmış ve ülkemizdeki mevzuata yer verilmiştir. Bu kapsamda konu ile ilgili uluslararası metinler dahilinde önemli kavramlar ve bunların tanımlamaları yapılmıştır. Cinsel sağlık ve üreme sağlığında haklar ile ilgili uluslararası belgeler kapsamında üreme hakları bir sistematik içinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sexual and reproductive rights are important in order for individuals to be able to use all their rights and independences in their sexual and reproductive lives as well. The sexual and reproductive rights which aim to enable all rights and independences possessed by individuals, to also be used in their sexual and reproductive lives, shall be granted to all individuals. The determination of the limitation and scope of sexual and reproductive health rights, cause major problems since such rights are closely associated with many human rights. Nevertheless, the identification and defining of the content of sexual and reproductive rights, is important in order to identify and remove all boundaries that are in relation to the procuration of such rights. It has been aimed in our thesis to identify and define sexual and reproductive rights in healthcare field in the light of current information and documentation, and the legislation in our country has been included as well. Within this framework, important concepts in international resources regarding this subject has been defined. Reproductive rights were presented systematically in the light of international resources regarding sexual and reproductive rights.