Trakeostomili hastaların sosyal izolasyon durumlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of the factors that effects social i̇solation of the patient with tracheostomy
  1. Tez No: 511006
  2. Yazar: ASLIHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Aslıhan KORKMAZ, Trakeostomili Hastaların Sosyal İzolasyon Durumlarını Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik AD, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Araştırma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi KBB kliniklerinde Aralık 2016 - Kasım 2017 tarihleri arasında trakeostomi ameliyatı yapılmış hastaların karşılaştıkları sorunların ve sosyal izolasyon durumlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve 58 trakeostomili hasta örneklem grubuna alınmıştır. Veriler“Sosyodemografik Özellikler”ve“Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği (SUKDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında SPSS 24.0 (The Statistical Package for the Social Sciences- PC Version21.0) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların %34.5'inin 51 ve üstü yaş grubunda olduğu, %55.2'sinin kadın, %44.8'inin erkek olduğu, %70.7'sinin evli olduğu, %86.3'ünün ailesiyle birlikte yaşadığı, %46.6'sının ilköğretim mezunu olduğu, %55.2'sinin şehirde yaşadığı, %48.3'ünün gelirinin giderine denk olduğu, %32.8'inin işçi olduğu, %87.9'unun herhangi bir kronik hastalığının olmadığı, %55.2'sinin hastalığı sırasında eşi tarafından desteklendiği belirlenmiştir. Hastaların SUKDÖ puan ortalaması 32.769.73 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aslıhan KORKMAZ, Assessment of the Factors That Effects Social Isolation of the Patient With Tracheostomy, Hasan Kalyoncu Üniversity, Health Sciences Institute, Department of Nursing, MSc Thesis, Gaziantep, 2018. The study was conducted with 58 tracheostomized patients who were planned to evaluate the factors affecting the social isolation conditions and the problems encountered by tracheostomy patients who underwent tracheostomy surgery between December 2016 and November 2017 at ENT clinics of Gaziantep University. The data were collected using“Sociodemographic Features”and the“Social Adaptation Self-evaluation Scale (SAAS)”. The obtained data were evaluated by the researcher using the SPSS 24.0 package program on the computer. 55.2% were male, 44.8% were male, 70.7% were married, 86.3% were living with their families, 46.6% were primary school graduates, 55.2% of the respondents said that they live in the city, 48.3% are equivalent to income, 32.8% are workers, 87.9% have no chronic diseases and 55.2% are supported by their spouses during their illness. The mean score of SASS was calculated as 32.769.73.