Pediyatrik palyatif bakım merkezinde yatan hastalarda görülen enfeksiyonlar ve çoklu ilaç diremci gösteren patojenlerin görülme sıklığı
Frequency of infections and multidrug resistant pathogens in patients hospitalized in pediatric palliative care centers
- Tez No: 863022
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANLIAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Pediyatri alanında palyatif bakım yeni geliĢmekte ve yaygınlaĢmakta olan bir disiplin olup, yaĢamı sınırlandıran hastalığı olan çocuk hasta ve ailesinin bütüncül bakımını farklı tedavi teknikleri ve multidisipliner bir yaklaĢımla sağlamayı, hastaların yaĢadığı süre boyunca yaĢam kalitesinin iyileĢtirilmesini amaçlayan bir bakım felsefesi sunan bir alandır. Kronik hastalığı mevcut olan bu hastalarda; mükerrer yatıĢlar, geçirilen giriĢimler, çoklu antibiyotik kullanımına maruz kalmaları ve hayatlarını idame ettirmek için ihtiyaçları olan uzun süreli medikal teknolojik aletlerin kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak çoklu ilaç direci olan mikroorganizmalarla kolonizasyon riskleri ciddi oranda artmıĢtır. Bu kolonizasyonlar, araya giren hastalık durumları mevcut olduğu zaman nozokomiyal geçiĢlere ve ciddi bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle, PPB servisinde yatan hastalarda uygulanacak izolasyon ve hijyen konseptleri hayati önem taĢımaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalıĢmamızda, hayatı tehdit eden ciddi kronik hastalığı olan çocuk palyatif bakım hastalarının demografik ve sosyal durumlarının incelenmesi, enfeksiyon kaynaklı yatıĢları baz alınarak çoklu ilaç direncine sahip mikroorganizmaların kültür ortamında üremelerinin sıklığının belirlenmesi, hangi kültür üremelerinin enfeksiyon hangilerinin kolonizasyon olarak değerlendirildiği ve buna yönelik tedavi edildiğinin belirlenmesi, kronik hastalığı olan hastalarda çoklu ilaç direnci olan mikroorganizmalar tarafından kolonizasyon veya enfeksiyona sebebiyet veren faktörlerin değerlendirilmesi ve bu sayede pediyatrik palyatif bakım merkezlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik hem tıbbi hem sosyal hizmet planlamalarına katkı sunulması amaçlanmıĢtır. Bu tez çalıĢması; SBÜ, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim AraĢtırma Hastanesi Çocuk Palyatif Bakım Servisinde, 6 ay süreyle izlenen, 1 ay-18 yaĢ arasındaki hastalarda gerçekleĢtirildi. Serviste yatıĢı olan hastaların ayrıntılı dosya verileri retrospektif olarak hastanemiz veritabanından, hastaların demografik özelliklerini ve hastaneye yatıĢ gerektirecek enfeksiyonun özelliklerini içeren özgün bir anket formu kullanılarak dolduruldu. ÇalıĢmaya PPB servisine herhangi bir enfeksiyon nedeniyle yatıĢı gereken hastalar dahil edildi. v Dosya verilerine tam olarak eriĢilemeyen hastalar, yenidoğanlar, 18 yaĢından büyük hastalar ve mükerrer yatıĢlar çalıĢma dıĢında bırakıldı. ÇalıĢmaya toplam 100 hasta dahil edildi. En sık palyatif tanısının nöromusküler hastalıklar olduğu tespit edildi. Medikal teknoloji olarak hastaların en sık beslenme araçlarına, ikinci sırada ise trakeostomiye ihtiyaç duyduğu görüldü. Trakeostomi varlığının yüksek olasılıkla kolonizasyona neden olduğu fakat herhangi bir medikal cihazın enfeksiyonu etkilemediği bulundu. Hastaların çoğunluğu burun akıntısı, öksürük ve sekresyonlarda artıĢ gibi solunumsal Ģikayetlerle baĢvurdu ve burun akıntısı ve öksürük mevcudiyetinin kolonizasyon açısından anlamlı olduğu görüldü. Hastaların %5'i konvülzyon ile baĢvururken, konvülzyon ile baĢvurmanın enfeksiyon üzerinde anlamlı etkisi olduğu görüldü. Laboratuvar bulguları incelendiği zaman hastaların çoğunluğunda baĢvuru sırasında trombositopeni ve lökositoz olduğu tespit edildi. BaĢvuru sırasında trombositopenisinin mevcut olması enfeksiyon açısından anlamlı olarak değerlendirildi. Hastaların %62'sinden idrar kültürü alındı ve her 4 hastadan birinde idrar kültüründe üreme olduğu, en sık üreyen mikroorganizmaların E.Coli ve Klebsiella olduğu görüldü. Yatan hastaların %98'inden kan kültürü alındı ve bunların %18'inde üreme olduğu, en sık Koagülaz negatif Staphylococcus ve MRSA ürediği görüldü. Hastaların idrar ve kan kültürlerinde üreme olmasının kolonizasyon üzerine, idrar kültüründe üreme olmasının ise enfeksiyon üzerine anlamlı etkisi olduğu tespit edildi. Hastaların yatıĢına sebep olan en sık enfeksiyonun ASYE olduğu görüldü. Vakaların %35'inde yatıĢ esnasında ikincil ateĢ atağı geliĢti ve bu atak ortalama 8,8 10,1 günde, medyan değer olarak yatıĢın 6. gününde geliĢtiği görüldü. Ġkincil ateĢ atağı sonrası septik olarak değerlendirilen ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları'na konsülte edilen hastaların %37,4'ünde tedavi değiĢikliği planlandı ve tedavi değiĢikliğinin ortalama 8,5 9,8 günde, medyan değer olarak da 6. günde yapıldığı tespit edildi. Hastaların ikincil ateĢ atağı geçirmesinin enfeksiyon açısından istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Ġkincil ateĢ atağı sonrası değerlendirilen hastaların sekonder enfeksiyon tanısı olarak en sık komplike olmuĢ ASYE olduğu görüldü. ÇĠD olan mikroorganizmaların en sık kan ve idrar kültürlerinde ürediği tespit edildi. En sık Karbapenem dirençli P.aeroginosa ürediği görüldü. ÇĠD olan mikroorganizmaların üremesine zemin hazırlayan en önemli risk faktörünün nozokomiyal enfeksiyonlar vi olduğu tespit edildi. Çocuk enfeksiyon hastalıkları görüĢüne de dayanarak hastaların ÇĠD üremelerinin %34,3'ünün kolonizasyon kaynaklı, %7,1'inin enfeksiyon kaynaklı olduğu belirlendi. Hastaların serviste toplam yatıĢ süreleri ortalama 13,8 12,8 gün medyan değerin ise 10 gün olduğu görüldü. YatıĢ süresinin enfeksiyon üzerinde anlamlı etkisinin olduğu bu bağlamda enfeksiyon riskini artırdığı görüldü. ÇĠD olan mikroorganizmaların varlığı, hayatı tehdit eden hastalığı olan ve uzun süreli medikal cihazı bulunan palyatif bakım hastalarında ortaya çıkabilecek enfeksiyöz bir hastalığın kliniğini kötüleĢtirebileceği gibi, patojenin kendisinin neden olduğu hastalığın ciddiyeti ve yaygınlığı da etkilenen popülasyona ve kuruma göre değiĢkenlik göstermektedir. Bu nedenle kurumların enfeksiyon önleme politikalarını sık sık güncellemeleri gerekmektedir. Palyatif bakım ihtiyacı olan hastalarda hastaneye yatıĢ gerektirecek enfeksiyonları ve geçirdikleri giriĢimlere bağlı bakteriyel kolonizasyon varlığının belirlenmesi koruyucu önlemlerin artırılması ve enfeksiyon sıklığının azaltılması PPB merkezlerindeki kalitenin artırılması için gerekli bir unsurdur. Nozokomiyal enfeksiyonların azaltılmasında ve gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesinde etkili olmanın en temel yolları, enfeksiyon kontrol programlarının etkin bir biçimde uygulanması, sağlık çalıĢanlarına; hastane enfeksiyonlarıyla ilgili semptomlar, bunların önemi ve potansiyel yan etkileri, sonuçları, alınabilecek önlemler, enfeksiyonların yayılma yolları, ve sağlık personelinin korunma stratejileri hakkında detaylı eğitimlerin verilmesidir.
Özet (Çeviri)
In the field of pediatrics, palliative care is an emerging and expanding discipline that aims to provide comprehensive care to children with life-limiting illnesses and their families. It adopts a care philosophy focused on enhancing the quality of life throughout the patients' lifespan through various treatment techniques and a multidisciplinary approach. Patients with chronic illnesses face a significantly increased risk of colonization by multidrug-resistant microorganisms due to factors such as recurrent hospitalizations, interventions, multiple antibiotic use and the use of long-term medical technological devices to sustain life. Therefore, the risks of colonization in these patients, leading to nosocomial transmissions and serious bacterial infections, are substantially elevated. Consequently, the concepts of isolation and hygiene in pediatric palliative care units are of vital importance. In this context, this thesis aims to contribute to the enhancement of both medical and social service planning for the quality improvement of pediatric palliative care centers. The focus includes examining the demographic and social conditions of children with serious chronic illnesses receiving palliative care, determining the frequency of culture-based proliferation of multidrug-resistant microorganisms based on infectionrelated hospitalizations, evaluating which culture proliferations are considered infections versus colonization, assessing factors contributing to colonization or infection by MDROs in patients with chronic illnesses, and thereby contributing to both medical and social service planning to improve the quality of pediatric palliative care centers. This thesis study was conducted at the Pediatric Palliative Care inpatient ward of Dr. Sami Ulus Maternity, Children's Health and Diseases Training and Research Hospital for a duration of six months, involving patients aged 1 month to 18 years. Detailed data of patients admitted to the clinic were retrospectively obtained from the hospital database using an original questionnaire covering patients' demographic characteristics and the characteristics of infections requiring hospitalization. Patients requiring hospitalization for any infectious disease in the Pediatric Palliative Care viii Unit were included in the study. Patients with incomplete medical records, newborns, patients older than 18 years, and recurrent admissions were excluded from the study. A total of 100 patients were included in the study, with neuromuscular diseases being the most common palliative diagnosis. The most common medical technologies required by patients were feeding devices, followed by tracheostomy. Although the presence of tracheostomy was likely to contribute to colonization, it was found that no medical device significantly affected infection. Most patients presented with respiratory complaints such as runny nose, cough, and increased secretions, and the presence of nasal discharge and cough was found to be significant for colonization. While 5% of patients presented with convulsions, it was observed that they had a significant impact on infection. Laboratory findings revealed that most of the patients had thrombocytopenia and leukocytosis at admission. The presence of thrombocytopenia at admission was considered significant for infection. Urine cultures were obtained from 62% of patients, and positive result was observed in one quarter of urine cultures, E.coli and Klebsiella were the most common microorganisms. Blood cultures were obtained from 98% of hospitalized patients, with 18% positive results. The most common microorganisms in blood cultures were Coagulase-negative Staphylococcus and MRSA. Positive results in urine and blood cultures was considered significant for colonization and bacterial growth in blood cultures for infection . Lower respiratory tract infections (LRTI) was found to be the most common infection leading to hospitalization. In 35% of cases, a secondary fever attack occurred during hospitalization, developing an average of 8.8±10.1 days after admission, with a median value of 6 days. After the secondary fever attack, 37.4% of patients considered septic were consulted about Pediatric Infectious Diseases, and treatment changes were planned in these cases. Treatment revisions were made an average of 8.5±9.8 days after the secondary fever attack, with a median value of 6 days. It was statistically significant that patients experiencing a secondary fever attack were related to infection. After the secondary fever attack, the most common secondary infection diagnoses in re-evaluated patients were complicated LRTI. MDROs were most frequently cultured in blood and urine cultures. Carbapenem resistant P.aeroginosa was the most frequent MDRO. The most significant risk factor for MDRO colonization was found to be nosocomial ix infections. Based on the consultation of Pediatric Infectious Diseases, it was determined that 34.3% of MDRO results in patients were colonization-related, and 7.1% were infection-related. The total duration of hospitalization for patients in the unit was an average of 13.8±12.8 days, with a median value of 10 days. It was observed that the duration of hospitalization had a significant effect on infection, increasing the risk of infection. The presence of MDROs worsen the clinical course of infectious diseases that may occur in pediatric palliative care patients with life-threatening illnesses and prolonged medical devices. Additionally, the severity and prevalence of diseases caused by the pathogen itself may vary depending on the affected population and institution. Therefore, institutions need to update their infection prevention policies regularly. Identifying infections requiring hospitalization in patients requiring palliative care and the bacterial colonization associated with interventions performed contribute to increasing protective measures and reducing infection frequency, which is crucial for improving the quality of palliative care centers. The most effective ways to reduce nosocomial infections and prevent unnecessary antibiotic use are the effective implementation of infection control programs and providing detailed training to healthcare professionals on symptoms, importance, and potential side effects of hospital infections, preventive measures, transmission routes of infections, and protection strategies for healthcare personnel.