Multifetal redüksiyon ve selektif terminasyon yapılan olguların sonuçları
Results of cases with multifetal reduction and selective reduction
- Tez No: 511005
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde çoğul gebeliklere uygulanan fetal redüksiyon (FR) ve selektif terminasyon (ST) işlemlerinin komplikasyonlarının ve gebelik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Ocak 2007 ile Haziran 2017 tarihleri arasında FR ve ST uygulanan çoğul gebelikler dahil edilmiştir. FR ve ST yapılan ve fakat çeşitli nedenlerle (başka bir merkezde doğum yapması, dosya kayıtlarından hastalara ulaşılamaması, ulaşılan hastaların çalışmada kullanılacak verilerinin eksik olması, çalışmaya katılmak istememeleri) verileri yeterli olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. FR ve ST yapılan hastaların yaşları, gravida, parite, abortus ve yaşayan çocuk sayısı, kan grupları, gebeliklerin şekli (spontan mı yoksa tedaviyle mi oluştuğu), tedavi ile oluştuysa hangi tür yardımcı üreme tekniklerinin kullanıldığı, işlemin yapıldığı gebelik haftası, işlem öncesi ve sonrası fetüs sayısı, doğum şekli¸ doğum haftası, sezaryen endikasyonları ile antenatal dönemde gelişen komplikasyonlar değerlendirildi. Ayrıca işleme bağlı gebelik kaybı değerlendirildi. Doğum sonrası bebeğin APGAR skoru, cinsiyeti, doğum ağırlığı, yenidoğan yoğun bakıma alınma gereksinimi değerlendirildi. İşlem yaptıran gebenin işlem sonrası pişmanlık durumu da sorgulandı. Bulgular: Çalışmaya FR ve ST yapılan 228 gebeden çeşitli nedenlerle (başka bir merkezde doğum yapması, dosya kayıtlarından hastalara ulaşılamaması, ulaşılan hastaların çalışmada kullanılacak verilerinin eksik olması, çalışmaya katılmak istememeleri) 72'si çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya, çalışma amacına uygun verilerin tamamına ulaşılabilen 156 hasta alındı. Bu gebelerden 132 tanesine FR, 24 tanesine ST uygulanmıştır. FR yapılan ortalama gebelik haftası 11,7 (±1,3) idi. ST yapılan ortalama gebelik haftası ise 14,0 (±3,1) idi.
Özet (Çeviri)
RESULTS OF CASES WİTH MULTİFETAL REDUCTİON AND SELECTİVE REDUCTION Objective: In this study, we aimed to evaluate complications and pregnancy outcomes of fetal reduction (FR) and selective termination (ST) procedures applied to multifetal pregnancies in our clinic. Materials and Methods: Our study included patients with multifetal pregnancies whom were applied ST and FR between January 2007 and June 2017 inNecmettin Erbakan University Meram Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology. Patients who have undergone FR and ST whose data were not sufficient (given birth at another center, unable to reach the patient from the file records, lack of data on, and some patients refusal to participate the research) were not included in the study. The age of the patients with FR and ST, the number of gravida, parity, abortus and living children, blood types, the method of becoming pregnant (whether spontaneous or medically assisted), if medically assisted, what kind of techniques were used, the gestational week, the number of fetuses before and after the procedure, indications of cesarean section and complications developed during antenatal period were evaluated. Loss of pregnancy due to FR and ST was also evaluated. After birth, data of APGAR score, gender, birth weight, necessity of intensive care for newborns were evaluated. The post-procedural remorse of the patient was questioned. Results: Of the 228 patients who underwent FR and ST studies, 72 were excluded from the study for various reasons (given birth at another center, unable to reach the patient from the file records, lack of data on, and some patients who did not want to participate the research). Of the 156 patients who were included 132 were treated with FR and 24 with ST. The mean gestational week of patıents whom underwent FR was 11.7 (± 1.3) and ST was 14,0 (±3,1).