Comparison of excess body weight loss and preoperative and postoperative vitamin and mineral status of patients which underwent sleeve gastrectomy operation in a private clinic
Özel bir klinikte sleeve gastrektomi ameliyatı geçirmiş hastaların, ameliyat öncesi ve sonrası vitamin mineral düzeyleri ile fazla kilo kaybı oranlarının karşılaştırılması
- Tez No: 511028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, sleeve gastrektomi (SG) geçirmiş hastaların, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ve 12. aylardaki vitamin mineral düzeylerini belirlemek, ameliyattan sonra hastaların fazla kilodan kayıp yüzdeleri ile vitamin-mineral düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu çalışma, bir bariatrik cerrahi kliniğindeki hasta takibinde rutin elde edilen veriler kullanılarak tasarlanmıştır. 229 hasta verisi ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesi ve sontası antropometrik ölçümler ve belirli parametrelerin (demir, ferritin, B12 vitamini, folik asit, toplam demir bağlama kapasitesi, hemoglobin, çinko, kalsiyum, D vitamini, A vitamini, B1 vitamini, biotin ve bakır) biyokimyasal analizleri değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesi eksikliği olan hastalara ameliyat öncesi replasman tedavisi yapılmasına ve hastaların ameliyat sonrası düzenli olarak günde iki kere multivitamin kullanmış olmalarına rağmen postop süreçte mikro besin öğesi eksiklikleri saptanmıştır. Postop 3. ayda ve 12. ayda fazla kilodan kayıp yüzdeleri hesaplanmıştır. Hastaların ağırlık kayıp ortalamaları literatür değerlendirildiğinde başarılıdır. D vitamini, ameliyat öncesi ve sonrası süreçte saptanan temel mikrobesin eksikliği olarak dikkat çekmektedir (preop; %87, postop 3. ayda ve 12. ayda %51). Ameliyat sonrasında; ferritin, folik asit, B12 vitamini, bakır eksiklikleri ve düşük hemoglobin düzeyi en önemli bulgulardır. Biotin eksikliği ameliyat sonrası beklenmedik şekilde yüksek bir sıklığa sahiptir. Ameliyat sonrası hastaların fazla kilodan kayıp yüzdeleri ile hemoglobin düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Mikro besin öğesi yetersizliği, ameliyat sonrasında multivitamin desteğine rağmen görülebilmektedir ve mikro besin ögelerinin monitörizasyonu ameliyat sonrası takip sürecinin önemli bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal preoperative micronutrient deficiencies, to investigate micronutrient status of the patients who underwent sleeve gastrectomy (SG) at postoperative 3rd and 12th months, to track micronutrient status of bariatric patients using multivitamin supplementation and to assess the correlation between percentage of excess body weight loss (EBWL%) and micronutrient status of the patients. This study is based on data collected from an obesity surgery clinic's routine follow-up program. 229 participants' preoperative and postoperative datas are evaluated. Pre- and postoperative anthropometric measurements and biochemical evaluation of certain micronutrients (iron, ferritin, vitamin B12, folic acid, total iron binding capacity (TIBC), hemoglobin, zinc, calcium, vitamin D, vitamin A, vitamin B1, biotin and copper). Although all participants supplemented with showed specific multivitamin and mineral twice a day after surgery, postoperative data analyses micronutrient deficiencies. EBWL% is calculated both for postop 3rd and 12th months. And the mean value of EBWL% at both 3rd and 12th months could be classified as successful regarding literature. The major deficiency detected both preoperatively and postoperatively was vitamin D deficiency (preop; 87%, postop 3rd m; 51%, postop 12th m; 51%). Ferritin, folic acid, vitamin B12, copper deficiencies and low serum hemoglobin were significant findings. Prevalence of postop biotin deficiency was unexpectedly high. Postop EBWL% and serum hemoglobin showed negative correlation. Micronutrient deficiencies after SG can be detected even with presence of multivitamin supplementation and monitorization micronutrient levels for detecting such micronutrient deficiency is very an important aspect of postop follow-up procedure.