Obezite tedavisi için laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalarda intraoperatif kaçak değerlendirmesi amacıyla indosiyanin yeşili ve metilen mavisinin karşılaştırılması
Comparison of indocyanine green and methylene blue for the evaluation of intraoperative leak in patients who undergo laparoscopic sleeve gastrectomy for obesity treatment
  1. Tez No: 788153
  2. Yazar: BÜŞRA EKİNCİ BİÇKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇITLAK, UZMAN HÜSEYİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Günümüzde en sık uygulanan bariatrik cerrahi prosedür olan laparoskopik sleeve gastrektomide perioperatif stapler hattı kaçağını tespit etmek ve postoperatif olası komplikasyonları azaltmak için son yıllarda kullanımı giderek artan indosiyanin yeşilinin kaçak testi olarak metilen mavisine bir üstünlüğü olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Eylül 2020 – Aralık 2021 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 18-65 yaş arası, vücut kütle indeksi 40 kg/m2 üzeri olan veya vücut kütle indeksi 35-40 kg/m2 arası olup Diyabetes Mellitus (DM), hipertansiyon (HT), metabolik sendrom ve/veya obeziteye bağlı komorbiditesi olan; diyet, egzersiz ve medi-kal tedaviye yanıt alınamamış, tetkikleri sonrası bariatrik cerrahiye engel olmayıp laparoskopik sleeve gastrektomi yapılması planlanan 80 hasta dahil edildi. Hastalar preop ameliyat ve çalışmamız ile ilgili bilgilendirilip sözel ve yazılı onamları alındı. Tüm hastalara laparoskopik sleeve gastrektomi aynı teknik ile ve tek cerrah tarafından uygulandı. Anastomoz hattı oluşturulduktan sonra, hastalara 50 cc serum fizyolojik içinde 5mg indosiyanin yeşili orogastrik tüpten mideye verilerek, floresan ışığı altında stapler hattı kontrole edildi. Ardından indosiyanin tüpten geri çekilerek, 50 cc serum fizyolojik içinde 2 mg metilen mavisi verilip mide şişirilerek kaçak testi yapıldı. Bulgular: Araştırmamız %81,3'ü (n=65) kadın, %18,7'si (n=15) erkek olmak üzere medyan yaşı olan toplam 80 olguyla yapıldı. Çalışmamızda tüm hastalara intraoperatif kaçak testi ola-rak metilen mavisi ve indosiyanin yeşili testi uygulandı. İntraoperatif kaçak testi pozitiflik oranımız %0 iken, postoperatif kaçak oranımız %1,3 (n=1) olarak saptandı. Postoperatif dö-nemde stapler hattından kaçağı olan vakayı ise her iki kaçak testi de gösteremedi. Çalışmamı-zın 1 yıllık takiplerinde excess weight loss oranımız 71,54±15,99 bulunarak literatür ile uyum-lu sonuçlar elde ettik. Sonuç: Çalışmamızda laparoskopik sleeve gastrektomide perioperatif stapler hattından kaçakları göstermesi açısından indosiyanin yeşilinin metilen mavisine üstünlüğü bulunma-maktadır. Literatüre baktığımızda da metilen mavisi testinin postoperatif dönemde meydana gelen kaçakları göstermede yetersiz olduğunu ve fazla yanlış negatiflik verdiğini görmekteyiz. Bu durumda doku pentetrasyonu daha fazla olan indosiyanin yeşilinin rutinde kullanılan ka-çak testi olarak metilen mavisine üstünlüğünü kanıtlamak için daha fazla hasta sayısına ihtiyaç vardır. Bu çalışma literatürde bir ilk olması nedeni ile gelecekte çok merkezli çalışmalara yol gösterici olabilir ve laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyat tekniğini dahi değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate whether indocyanine green, which has been increasingly used in recent years, has a superiority over methylene blue as a leak test in order to detect perioperative staple line leakage and reduce possible postoperative complications in laparoscopic sleeve gastrectomy, which has become the most frequently applied bariatric sur-gical procedure in recent years. Method: The study was conducted in İstanbul Haseki Education and Research Hospital General Surgery Clinic between the years September 2020 – December 2022 and included 80 patients who did not respond to diet, exercise and medical treatment; had no obstacle after their examinations to prevent bariatric surgery, and were planned to undergo laparoscopic sleeve gastrectomy. Patients were between the ages of 18-65, with a body mass index either over 40 kg/m2 or with a body mass index between 35-40 kg/m2, Diabetes Mellitus (DM) , hypertension (HT), metabolic syndrome and/or obesity-related comorbidities. Results: Our study was conducted with a total of 80 cases, 81,3% (n=65) of whom were female and 18,7% (n=15) were male. The median age was 36. In our study, methylene blue and indocyanine green test were applied to all patients as intraoperative leak test. While our intraoperative leak test positivity rate was 0%, our postoperative leak rate was 1.3% (n=1). Both leak tests could not show the leak from the stapler line, which was diagnosed 4 days postoperatively. In the 1-year follow-up of our study, our excess weight loss ratio was found to be 71.54±15.99, which was consistent with the literature. Discussion: In our study, indocyanine green was not found to be superior to methylene blue in terms of showing leaks from the perioperative stapler line in laparoscopic sleeve gastrec-tomy. When we look at the literature, we see that the intraoperatively applied methylene blue test is insufficient to show the leaks that occur in the postoperative period and it gives too many false negative results. In this case, more patients are needed to prove the superiority of indocyanine green, which has higher tissue penetration, over methylene blue as a routine leak test. Since this study is a first in the literature, it may guide multicenter studies in the future and may even change the surgical technique of laparoscopic sleeve gastrectomy.