In vitro bioavailability studies on phytochemical profile and antioxidant activity potential of clematis viticella l.
Clematis viticella l. bitkisinin fitokimyasal profili ve antioksidan aktivite potansiyeli üzerine in vitro biyoyararlanım çalışmaları
- Tez No: 511032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ENGİN CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Oksidatif stres, canlı organizmalar için önemli bir sorundur ve hücresel hasara neden olabilen reaktif oksijen türlerinin oluşmasına yol açabilir. Bu durumun inflamasyon, romatoid artrit, diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli dejeneratif hastalıkların oluşumunda da önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. İnsan vücudunda enzimatik ve non-enzimatik antioksidan mekanizmalar bulunmasına rağmen, antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketimi ile desteklenmelidir. Biyotransformasyon işlemleri genellikle antioksidan bileşiklerin biyolojik aktivitelerini etkilediği için biyoyararlanım, aktivite potansiyelini belirlenmesinde ilk adımdır. Çünkü önceki çalışmalar, fitokimyasalların in vitro antioksidan kapasitesinin gerçek sağlık yararlarını yansıtmadığını göstermiştir. Clematis türleri (Ranunculaceae), Türkiye'de özellikle romatizmal hastalıkların tedavisi dahil olmak üzere birçok hastalığın semptomlarını iyileştirmek için kullanılmaktadır, ancak bu türler üzerine yapılan çok az çalışma bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada C. viticella'nın %80 metanol ile hazırlanan ekstre ve gastrointestinal sindirim ürünlerinin toplam fitokimyasal profili ve antioksidan aktivite potansiyeli insan sindirim sisteminin in vitro simülasyon modeline tabi tutularak değerlendirilmiştir. İnsan sindirim simülasyon sürecinden sonra hem toplam fitokimyasal hem de antioksidan aktivitenin azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu çalışma, Clematis viticella'nın topraküstü kısımlarında bulunan fenol, fenolik asit, flavonoid ve saponin içeriğinin potansiyel oral biyoyararlanımı ve biyoerişilebilirliğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu sonuçlar, in vitro simüle edilmiş insan sindiriminde, bitki matriksindeki bileşiklerin karmaşık etkileşimlerinden kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is a major problem for living organisms and might lead to the formation of reactive oxygen species which may cause cellular damage. It is also known for playing an important role in the formation of various degenerative diseases, such as rheumatoid arthritis, diabetes, cancer and cardiovascular diseases. Although the human body has a number of enzymatic and non-enzymatic antioxidant mechanisms, it should be supplemented by consumption of antioxidant-rich foods. Since biotransformation processes generally affect the biological activities of antioxidant compounds, bioavailability is the first step in determining the potency of the activity. Previous studies have shown that in vitro antioxidant capacity of phytochemicals cannot reflect real health benefits. Clematis species (Ranunculaceae) are used to eliminate the symptoms of many diseases including particularly in the treatment of rheumatic diseases in Turkey, but the number of studies conducted is limited. In the light of this information, the total phytochemical profile of the aerial parts of C. viticella prepared with 80% methanolic and the gastrointestinal digestion products and the antioxidant activity profile were evaluated by subjecting it to the in vitro simulation model of the human digestive tract in the study. It was observed that both total phytochemical content and antioxidant activity decreased after simulated human digestion. Moreover, this study showed potential oral bioaccessibility and bioavailability of total phenol, phenolic acid, flavonoid, and saponin content found in the aerial parts of Clematis viticella. Consequently, these indicate that it resulted from the complicated interaction of compounds in the plant matrix in an in vitro simulated human digestion.