Acil serviste senkopta troponin kullanımı
Troponin use in syncope in emergency department
  1. Tez No: 511034
  2. Yazar: MURAT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Senkop, kısa sürede gelişen ve spontan iyileşmeyle sonuçlanabilen ani bilinç ve vucüt tonuş kaybıdır. Hayati tehdit eden ve derhal müdahale gerektirebilecek bir-çok hastalık da senkop nedeni olabilir. Senkop, serebral kan akımının azalması, azalmış kalp hızı, azalmış kardiyak atım volümü gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Senkop çoğu zaman benign nedenlerden kaynaklandığı için değerlendirme daha çok ciddi nedenlerin ekarte edilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Senkop nedenleri araştırılır-ken varsa kullanılan ilaçlar öğrenilmelidir. Fizik muayene öncelikle kardiyovasküler ve nörolojik sistemi etkileyen bölgelere odaklanır. Senkop kardiyak, nörolojik, psiki-yatrik veya ilaçlara bağlı olarak oluşabilir. Senkopun en sık nedeni vazovagal senkoptur. Senkopta düşünülmesi gereken tanılar, kendi kendine düzelenbilenlerden kısa zamanda uygun müdahalede bulunulmazsa hayatı tehdit edenlere kadar değişe-bilir. Senkop tedavisi öncelikle altta yatan nedenin bulunmasına dayanmaktadır. Senkop ile ilgili yapılan çalışlarda kardiyak hastalık öyküsü olanlarda mortalitenin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda olguların %55,3'ünde komorbid has-talık mevcuttu. Senkop ile başvuran hastalarda altta yatan senkop nedeninin ciddiyeti arttıkça mortalitede artışa sebep olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca komorbid hastalıkların varlığınında mortaliteyi arttırdığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Syncope, which develops in a short time and can result in spontaneous healing. Sudden loss of consciousness and body tone. Many-to-many illnesses that can be life-threatening and require immediate intervention may also be the cause of syncope. Syncope may be caused by a decrease in cerebral blood flow, reduced heart rate, decreased cardiac output volume, or the like. Since syncope is often caused by benign causes, the assessment focuses on the exclusion of more serious causes. The causes of syncope are investigated-if used, the drugs used should be learned. Physical examination focuses primarily on areas that affect the cardiovascular and neurological system. Syncope can occur on cardiac, neurological, psychiatric or medication-related conditions. The most common cause of syncope is vasovagal syncope. The diagnoses that need to be considered in syncope are as varied as those that threaten the life if not adequately intervened in self-adjusting ones. Syncope therapy is primarily based on the underlying cause. Studies related to syncope have shown mortality to be high in patients with cardiac disease. In our study, 55.3% of the cases had comorbid disease. It was statistically significant that the cause of syncope in the patients who applied with SYNC was increased mortality as the severity of the cause of syncope increased. He was also found to increase mortality in the presence of comorbid diseases.