Atık lastik ve pirinç kabuğu kopirolizinde pirinç kabuğunun ürün verimlerine etkisi
Effect of rice husk on product yields of waste tire and rice husk co-pyrolysis
  1. Tez No: 511059
  2. Yazar: ARİF SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA YEŞİM HOPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, farklı yüzdelerde atık lastik ve pirinç kabuğu karışımlarını piroliz yaparak, pirinç kabuğunun katalizör etkisinin araştırılmasıdır. Bu araştırmada optimum şartlardaki piroliz parametreleri (sıcaklık, ısıtma hızı, alıkonma süresi, piroliz ortamı) kullanılacaktır. Hazırlanacak atık lastik-pirinç kabuğu karışımları farklı yüzdelerde hazırlanarak, piroliz ürünleri (char, bioyağ ve gaz) üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Literatürde atık lastiklerin pirolizi üzerine pirinç kabuğu atıklarının etkisini değerlendiren çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu tez çalışmasıyla literatüre bu anlamda katkı amaçlanmaktadır. Literatürde atık lastiklerin pirolizi üzerine pirinç kabuğu atıklarının etkisini değerlendiren çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu tez çalışmasıyla literatüre bu anlamda katkı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the catalytic effect of brass husks by pyrolyzing mixtures of waste rubber and brass husks at different percentages. In this study, optimum conditions of pyrolysis (temperature, heating rate, retention time, pyrolysis environment) will be used. Waste rubber-brine mixtures to be prepared are prepared in different percentages and the effects on pyrolysis products (char, biofuels and gas) will be investigated. The number of studies evaluating the effect of rice husk wastes on pyrolysis of waste tires is very limited in the literature. With this thesis study, contribution of literature is aimed in this sense. The number of studies evaluating the effect of rice husk wastes on pyrolysis of waste tires is very limited in the literature. With this thesis study, contribution of literature is aimed in this sense.