Ulus devletlerin geleceği tartışmaları bağlamında ülke-kentler
Within the scope of the debates on future of nation states: Country-cities
  1. Tez No: 511060
  2. Yazar: MİTHAT CAN KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanoğlu yaşam mücadelesine daha iyi koşullarda devam edebilmek için suya yakın bölgelere göç etmeyi daha sonra da tarım yapabilmek için buralara yerleşmeye karar vererek ilk kent örneklerini oluşturdu. Daha sonra bunu ticaretle yoğurup siyasetle yönetmeye başlayınca kent devletler ortaya çıktı. Kentler insanoğlunun doğayla mücadelesinin zaferle sonuçlandığının kanıtlarıydı. Bu kentler birbirinden haberdar olup savaştılar, sonra barışıp yeniden savaştılar. Bu arada ticaret yaptılar, kültürel alışverişte bulundular. Ve nihayet büyüdüler. Bir kaçı metropol kent haline geldi. Artık dış dünya ile ilişkili, çok uluslu şirketlerin gözdesi çok kalabalık mega kent olmuşlardı. Ulus-devletler içinde yaşamaya ve büyümeye devam eden mega kentler özellikle 20 yy' ın son çeyreğinde yaşanan çok hızlı gelişmelerden etkilendiler. Mega kentlerden bir kısmı daha da büyüdü ve ülke- kent diye tabir ettiğimiz kentlere dönüştü. Milli, dini, ırk temeline dayalı hiçbir sınır kabul etmeyen bireylerin yaşadığı, çok uluslu şirketlerin tercih ettiği değil, onları görünmez bir akıl marifetiyle seçen ulus devletlerin sonunu getirecek olan kentlere dönüştüler. Çünkü ülke-kentler birer ülke gibi çok katmanlı mekânlardır.
Özet (Çeviri)
In order to be able to contınue on the beter conditions of life struggle, humans decided to migrate to areas close to the water and then settled in order to make agriculture. Later , when it began to trade and politicize, City State emerged. The cities were evidence of victory of the human nature struggle. These cities are aware of each other, fighting, then reconciling and fighting again. İn the meantime they did trade, cultural exchanges. And finally grown. A few have become metropolitan cities. The multınatıonal corporations, now associated with outside world, have become a very crowded mega-city. The mega-cities that continue to live and grow in the nation-states are particularly influenced by the rapid developments experienced in the last quarter of the 20th century. Some of the mega-cities grew even bigger and turned in to city that we called country-city. People who do not accept any boundaries which national, religious, racest; multinational corporations prefer, not by the invisible intellect with choice of the nations-states that will bring the end of the transformation. Because country-cities are multilayered places like country.