İlkokul ve ortaokul İngilizce derslerinde kullanılan şarkıların müziksel açıdan değerlendirilmesi
Musical evaluation of songs used in English lessons at primary and middle schools
  1. Tez No: 511063
  2. Yazar: ENES FURKAN DANACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, ilkokul ve ortaokul (2-8.sınıflar) İngilizce ders kitaplarında yer alan okul şarkılarının müziksel özelliklerini pedagojik açıdan değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması kullanılmıştır. Bu doğrultuda şarkıların müziksel özellikleri nitel olarak incelenmiştir. Araştırmada 2017–2018 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'deki ilkokul ve ortaokullarda İngilizce dersinde kullanılan toplam 9 ders kitabı incelenmiştir. Bu kitaplar içerisinde yer alan 32 adet okul şarkısı, müziksel özelliklerine göre incelenmiş, bu kapsamda şarkıların; karar sesleri, tonal yapıları, ölçü rakamları, ses aralıkları, metronom hızları, süreleri, ses-söz (prozodi) uyumları ve söz öğelerinin pedagojik açıdan uygunlukları ele alınmış ve bu özellikler tablolar ve grafikler halinde gösterilmiştir. Araştırma sonucunda, şarkıların sınıflara göre düzenli bir dağılım göstermediği, en çok kullanılan karar sesinin“Do”olduğu, 22 şarkıda Majör tonun, 7 şarkıda minör tonun kullanıldığı ve 3 şarkının ise modal dizi temel alınarak oluşturulduğu, en çok kullanılan ölçü sayısının 4/4'lük olduğu, şarkılarda“Andante, Moderato ve Allegro”metronom hızlarının kullanıldığı, şarkı seçimi yapılırken öğrencilerin ses sınırlarına dikkat edilmediği, şarkıların genelinde prozodi hataları olduğu, konu ve içeriklerinin genel olarak pedagojik açıdan uygun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca şarkı seçimi yapılırken çocukların ses sınırlarının dikkate alınması gerektiği önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to evaluate musical features of the school songs which take place in primary and secondary (2nd -8th graders) school English course books pedagogically. In this study, the case study which is one of the qualitative research methods is used, thus the musical features of the songs are analyzed qualitatively. Totally nine English course books used in primary and secondary schools in Turkey in the 2017-2018 academic year are analysed in this research. Thirty-two school songs which take place in these course books are analysed musically; the last note, tonal structures, measure figures, pitch intervals, metronomic speeds, sound-word (prosody) harmony and word components of the songs in terms of educational suitability is dealt and then these features are shown in the tables and graphics. As a result of this research, these are found that the songs are not integrated regularly in terms of grade levels, the most common last note is C, major tone is used in 22 songs while minor tone is used in 7 songs while 3 songs are created by considering Modal chord, 4/4 time signature is the most common one; Andante, Moderato, and Allegro metronome speeds are used in the songs, voice limits of the students are not paid attention during the selection of the songs, the songs include prosody errors, the topics and content of the songs are appropriate for students pedagogically. Furthermore, these are suggested that voice limits of students should be paid attention during the selection of the songs.