Yoksullukla mücadele stratejisi; Mikrofinans uygulamaları ve kadın
Strategy of fighting with powerty; Microfinance implementation and women
  1. Tez No: 511080
  2. Yazar: PERİHAN KÜBRA ERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünya genelinde mikro kredi kullandıran kuruluşların amaçlarına bakıldığında ''Kadınları Güçlendirme'' düşüncesi başat rol oynamaktadır. Yoksullukla mücadelede etkili olan mikro kredi uygulaması dar gelirli (yoksul ya da yoksulluk sınırının daha altında) bireylere belli miktarda kredi kullandırılarak çalışma hayatında yer almalarını sağlamak ve ekonomik gücünü elinde bulunduran kadınların gerek aile içinde gerekse toplumda statü olarak yükselmeleri amaç edinilmiştir. Bu çerçevede kadın istihdamının arttırılması için yoksulluk önleme politikası olarak tanımlanan mikro kredi bir çözüm potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, mikro kredi uygulamaları örneklerinin incelenmesini ve mikro kredilerin kadınların ekonomiye kazandırılmasında ne kadar etkili olduğunu saptamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
When the purposes of organizations around the globe that use micro-credit are represent dominant role in the idea of ''Women's Empowerment''. By the help of the micro-credit which is important for struggling with poverty, (below the powerty or powerty line) poor people can occur in the work life and that women who have the economic power are promoted both in the family and in the society. In this framework, micro-credit has a potential of solution as it is defined as a policy to prevent poverty for increasing the women employment. This study aims to research micro – credit and its influence for bringing women into economy.