Ortaokul öğrencilerinin bazı geometri sembollerine geometri problemleri içerisinde yükledikleri anlamlar
Meaning assigned to some geometry symbols in geometry problems by middle school students
- Tez No: 511088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin bazı geometri sembollerine geometri problemleri içerisinde yükledikleri anlamlar incelenmiştir. Öğrencilerin muhakeme gücü ile problem çözme becerilerini geliştirmek, mevcut bilgilerini yeni durumlara aktarabilmesini sağlamak ve öğrencilere üst düzey beceriler kazandırmak için öğrencilerin verilen matematiksel bir ifadeye, probleme ya da sembole yükledikleri anlamları bilmek önemlidir. Dolayısıyla ortaokul öğrencilerinin geometri sembollerine yükledikleri anlamları tespit etmenin ve anlamanın önemli olduğu düşünülmektedir. Bu amaca uygun olarak bu çalışmada, nitel araştırma desenleri arasında yaygın kullanılan bir yaklaşım türü olan durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2016-2017 öğretim yılı bahar döneminde, İç Anadolu bölgesindeki bir ortaokulda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 29 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak dokümanlar kullanılmıştır. Bu dokümanların birinci bölümünde öğrencilerden geometri problemleri içinde yer alan geometrik sembollerin anlamlarını sözel olarak ifade etmeleri; ikinci bölümünde ise sözel olarak verilmiş geometri problemlerini semboller kullanarak ifade etmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların çoğunun geometri sembollerinde zorluk yaşadıkları, sembolleri karıştırmakta oldukları ve birbirinin yerine kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların bazı sembollere ilişkin birden fazla anlam geliştirdikleri ve bazı sembollere yönelik anlam geliştiremedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated how middle school students meaning assigned to some geometric symbols in geometry problems. It is important to know the students how load a meaning assigned to symbols, problems or a given mathematical expression in order the students to improve the ability of problem-solving skills, to transfer existing knowledge to new situations and to provide students with high-level skills. Therefore it is thought that it is important to identify and meaning assigned to some geometry symbols in geometry problems by middle school students' . In accordance with this aim, in this study, a case study, which is a prevalent type of approach among qualitative research models, is used. The study was conducted on a total of 29 participants in the spring semester of the 2016-2017 academic year, consisting of 8th grade students in a middle school in Central Anatolia Region. Participants were selected by easy to reach sampling method. Documents were used as data collection tools. In the first part of these documents, students express the meaning of geometric symbols in geometry problems verbally; in the second part, it is desired to express verbal geometry problems using symbols. The obtained data were analyzed by content analysis technique. As a result, most of the participants have had difficulty in geometric symbols, mixed up the symbols, and achieved the result that they use instead of each other. It has been found that the participants developed more than one understanding of the symbols and often do not develop meaning towards the symbols.