7-12 yaş dönemi çocuklara yönelik Hz. Peygamberi anlatan kitapların dini gelişim teorileri açısından incelenmesi
An analysis of religious development theries of prophet Muahmmed's books about 7-12 age children
- Tez No: 511089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİSE KADER ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
İnsan hayatını belirli evrelere ayıran ilim adamları 7-12 yaş dönemini, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimleri açısından Somut İşlemler Dönemi olarak isimlendirmişlerdir. Bazı eğitimciler bu dönemi,“İlkokul çağı”ve“Son çocukluk çağı”olarak da adlandırmıştır. 7-12 yaş dönemi Somut İşlemler Döneminin özellikleri incelendiğinde genel olarak çocuğun eğitimin hızlandığı, zihinsel ve duygusal yönden gelişiminin artış gösterdiği, sezgisel düşünmenin sınırlarını kırmaya çalıştığı görülmektedir. Ayrıca bu dönemde çocuk, mantıksal açıklamalar yapmayı dener, ancak tecrübesizliğinden dolayı çoğu zaman hata yapar, somut açıklamaları tercih eder ve soyut düşünceleri tam manasıyla ifade edemez. Bu dönemde, genel bilişsel gelişimle dinî gelişimin paralel olarak ilerlediği çocuğun ruhi, manevi gelişmesinde kendine özgü bir uyanış ve gelişme süreci yaşanır. Bu sürecin eğitimciler ve çocuk kitabı yazarları tarafından bilinmesi önemlidir. Çocuk; bilişsel, zihinsel ve dinî gelişiminde büyük öneme sahip olan kitaplarla son çocukluk çağında tanışır. Bu noktada eğitim materyallerinden biri olan çocuğa özgü kitapların, çocuğun dinî gelişimine katkıda bulunacak niteliklere sahip olması gerekmektedir. Böylece çocuğa göre özellikler taşıyan kitapların, çocuğun kendine özgü dinî anlayışını geliştirebilmesine katkıda bulunması beklenir. Çalışmamızda, çocuk kitaplarının bir parçası olan ve çeşitli yayınevleri tarafından hazırlanan Hz. Peygamber'in hayatını anlatan çocuk kitaplarının içerik analizi, çocuğun dinî gelişim özellikleri açısından incelenmiştir. Bu çerçevede Hz. Peygamber'in hayatını anlatan Belkıs İbrahimhakkıoğlu'nun Peygamber Öyküleri Muhammed (S.A.V.) kitabı; Ahmet Efe'nin Sevgili Peygamberim kitabı; Halide Çakıcı'nın Peygamberimiz Hz. Muhammed kitabı; Mürşide Uysal'ın Peygamberimizin Hayatı kitabı; Orhan Sezgin'in Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in Hayatı isimli kitabındaki kavramlar, resimlerin kullanımı, olay örgüsünün ortaya konulması, kronoloji sorunu ve ana kahramanın sunuluş biçimine ait bulgular değerlendirilmiştir. İncelediğimiz kitaplardaki anlamı verilmeyen kavramlar için ayrıca okulda sınıf ortamında uygulama yapılmış, uygulama sonucu ortaya çıkan bulgular kavram analizi tabloları hâline getirilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Hz. Peygamber'in hayatını anlatan kitaplarda çocukların dinî gelişim özelliklerinin dikkate alınmasının gerekliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scholars, categorizing the human life in specific stages, identify 7-12 Years Age Group as the Stage of Concrete Operation in terms of the children's physical, cognitive and emotional development. Some of the pedagogues also name this stage as“Primary School Age”and“Late Childhood Age”. When the feature of 7-12 years age is examined, it seems that generally those children's learning ability is heightened, cognitive and emotional development is increased and they try to accomplish the intuitive thoughts. The children in this stage also try to make logical explanations but due to their inexperience, mostly they fail, and also since they make concrete explanations they cannot conceive abstract thought to the full. During this stage, it is taking shape that children's cognitive and religious developments progress in parallel, and they have an idiocratic awakening and improvement process in their psychical and moral development. It is essential to be conscious of this stage by pedagogues and children's book authors. It is also this stage that children meet with the books which are important for their cognitive, mental and spiritual development. In this point, as one of the training material, the books native to children should have the necessary qualifications contributing to their religious development. Since therefore, the children's book having special characteristic differently from adult-oriented books would be expected to support the improvement of the distinctive religious understanding of children. In this paper I conduct a content analysis for the children's books themed the life of Prophet Muhammad published by various publishers, in terms of the distinguishing feature of children's religious development. Within this scope, it is evaluated the findings in terms of the notions, the usage of illustrations, the establishment of the plotline, the chronological problems and the presentation of the protagonist in the five books themed the life of Prophet Muhammad. It was also performed an application in the classroom environment for the concepts in the books that have not been defined, and the resultant findings are evaluated in the concept analysis tables. Furthermore, the findings of the concepts, the analysis on the usage of the illustrations and the characteristic of the protagonist, the findings on the chronological problems are analyzed within the scope of scientific data. In the consequent of my paper, it was put forward the necessity to consider the features of religious development for children in the books themed of the Prophet's life and also the essentiality of the authors' works appealing to children.