Dinamik oyun teorisi yaklaşımı ile tek dünya devleti oluşumu düşüncesi ve sosyo-ekonomik boyutunun modellenmesi
Modeling of socio-economic dimension and thinking of single world state formation with dynamic game theory approach
  1. Tez No: 511092
  2. Yazar: EBRU PEKİNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Binlerce yıldır düşündüren bir konu ve süregelen bir tartışma: Toplumlar nasıl yönetilmeli? İnsanlık toplumları oluşturmaya başladığından beri bu soru hep varlığını sürdürmüştür. Oluşan devletler günümüze kadar birçok yönetim tipine hayat vermiş, insanlık epey zorlu yollardan geçmiştir. Bu çalışma bu soruya cevap bulamayacak belki ama toplumların yönetim şeklinin nasıl olması gerektiğinden ziyade dünyanın tek bir toplum haline gelerek yönetilmesi gerektiği savını desteklemeye çalışacaktır. Çalışma amacı, hangi yönetim şeklinin doğru olduğunu tartışmaktan öte, dünyada var olan birçok yönetim sisteminden ve farklı uygulamalardan vazgeçerek tüm insanların bir devlet altında tek bir toplumun çıkarı için çabaladığı bir yönetimin var olduğu dünyayı tartışmaktır. Dünyanın tek bir devlet olarak yönetilmesi fikri gündeme gelecek olsa bu durumda ülkelerin yöneticilerinin ve halklarının seçimlerinin ne olabileceği ve nasıl tepkiler vereceği oyun teorisi dinamikleri ile irdelenecektir. Ayrıca oyundaki koşullar farklılaştırılarak da sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
How should societies been managed? This is suggestive topic and ongoing discussion for thousand years. This question has hold on since humanity has created societies. States which have been created by humans, constituted lots of various governance till that time and humanity has faced lots of challanges. Maybe this study will not give an answer for this question but try to support a world which consist of just one state. Aim of this study is not to discuss which system is correct governance. There are lots of systems for governance in the world but we will deal with the world which consist of just one state. If the idea of governing world as a just one state comes up, what will be reactions of executives and societies? This question will be scrutinise with game theoretical dynamics. Also conditions in this game will be diversified away and the new game results will be interpreted.