Terör örgütü olarak PKK'nın siyasallaşmasında KCK'nın rolü
Role of KCK in politicalization of the PKK as a terrorist organization
  1. Tez No: 511095
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmada PKK terör örgütünün siyasallaşması faaliyetleri kapsamında KCK yapısının, önemi ve etkileri incelenmiştir. Literatürde KCK yapılanması ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar çok sınırlı olduğundan ve bu çalışmaların büyük bir kısmı konuyu sadece KCK'nın yapısal analizi boyutuyla ele aldığından bu çalışma literatürde yer alan boşluğu doldurmaktadır. Çalışmada terör örgütünün birincil kaynakları kullanılmak suretiyle“kendi dilinden KCK”analizi yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde Öcalan'ın kendi kavramsallaştırmaları olarak sunduğu olguların aslında yabancı literatürde yer alan kavramlar olduğu görülmüştür. Salt şiddet hareketi olarak varlıklarını uzun süre sürdüremeyecek olan terör örgütleri, zaman içerisinde siyasal alanda da var olma mücedelesine girişmektedirler. Bu kapsamda, PKK'nın da sıklıkla retorik bir şekilde kullandığı“demokrasi”kavramının pratikte nasıl yansımalarının olduğu, KCK yapılanmasının geniş anlamda siyasal yapı dar anlamda ise siyaset üzerindeki etkileri somut örnek olaylar üzerinden değerlendirilmiştir. 1985 yılında ERNK'nın kurulması örgütün şiddet unsuru dışında, ideoloji-ajitasyon-eleman temini gibi konularda farklı bir noktaya evrilmesinin ilk önemli adımı olmakla beraber 2000 sonrası süreçte ulusal ve uluslararası gelişmelerin neticesinde oluşturulan KCK yapılanması da bu politik evrimin tamamlanmış halidir. Zira bu yapılanma retorik olarak kullandığı“demokrasi, cumhuriyet, eşitlik”gibi kavramların sadece ardına gizlenmektedir. Her ne kadar KCK yapılanması ile ayrı bir devlet kurma fikrinden vazgeçildiği dile getirilmiş olsa dahi bu çalışmanın önemli bulgularından birisi de terör örgütünün“Bağımsız Birleşik Kürdistan”fikrinden vazgeçmediği gerçeğidir. Bu bağlamda, devletin temel erkleri olan yasama-yürütme-yargı erkelerini içerisinde barındıran bir sistemin devlete alternatif olmadığı açıklaması sadece söylem bazında kalmaktadır. Bu çalışmada terör örgütü açısından çok önemli bir dönüşüm olan KCK yapılanması hem örgütsel hem de siyasal sisteme yansımalarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the significance and scope of the KCK (Kurdistan Communities Union) within the scope of politicization activities of the PKK terrorist organization. This study fills an important gap in the literature because scientific studies on the subject are very limited and also majority of these available studies only cover the structural analysis of the KCK. In this study, KCK is analyzed in its own language by using first hand information collected from the terrorist organization. The findings indicate that the facts presented by Ocalan as his own statements/conceptualizations are in fact already present in the foreign literature. Terrorist organizations, which cannot sustain their existence by merely using violent acts, overtime also turn into political activities for struggle for existence. In this context, we examined how the concept of democracy which is frequently and rhetorically used by the PKK is reflected in the real life, and the effects of the KCK structure on the political structure, in broad sense, and on the politics in the strict sense through case studies taken from real life stories. As the establishment of the ERNK in 1985 became the first important step for the PKK to reach to an important point in terms of ideology-agitation-and recruitment beyond the use of violence, the KCK structure that was formed during the post 2000 as a result of national and international developments, is the cause of the completion of this political evolution. This new structure hides behind the concepts such as democracy, republic, equality, which it uses rhetorically. One of the important findings of this study is the fact that the PKK has not given up the goal/idea of the“Independent United Kurdistan”although it was mentioned that the idea of having a separate state is abandoned by the establishment of the KCK structure. In this context, it is not sincere to claim that a system which has the basic powers of the state: the legislation, the execution, and the judiciary would not be an alternative to the existing system. In this study, the structure of the KCK, which has been a very important transformation for the PKK is analyzed both from the organizational aspect and also from its reflection on the political system.