Seyyid Ali Sânih ve Sânih'in sesleri adlı divanı
Sayyid Ali Sânih and divan named Sânih's voice
- Tez No: 511113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Sânih'in Sesleri isimli çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, divanını ele aldığımız Seyyid Ali Sânih'in hayatı, tarîkatı, eserleri ve divanı hakkında bilgiler verilmiştir. Özellikle divanın tertibi ve vezni, nazım türleri ve şekilleri, dil ve ifade özellikleri ile şairin edebî şahsiyeti gibi hususlara değinilmiştir. Ayrıca şairin etkilendiği isimlerden ve o etkilerin izlerini taşıyan şiirlerden örneklemeler yapılmıştır. İkinci bölümde ise, müellifin Sânih'in Sesleri ismini verdiği divan, metnin yazım tertibine sadık kalınarak tek el yazması nüshadan latinize edilmiştir. Eser latinize ve orijinal haliyle bu bölümde araştırmacıların ve okuyucuların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The work that was named as Sanih's Voices consists of two parts. In the first part, information about the life, order, works and divan of Seyyid Ali Sânih which we discussed the divan was given. Especially, the subjects such as the setting and veil of the divan, verse types and forms, language and expression features and poet's literary personality are mentioned. In addition, samples of the poems influenced by the poet and those influenced by the poet were made. In the second chapter, the divan, in which the author gave the name of Sânih's Voices, was latinized from the manuscript of the one-manuscript in keeping with the writing scheme. The work is latinized and originally presented to the researchers and readers in this department.