Economic policies, legislative regulations and professional ethics in urban planning in Turkey
Türkiye'de iktisadi politikalar, yasal düzenlemeler ve şehir planlama meslek etiği
  1. Tez No: 511117
  2. Yazar: AYHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bir meslek grubunda mesleki etik ilkelerin yoğunlukla gündemde yer edinmesi, mesleki idealler ile pratiklerin birbirinden uzaklaştığı; olan ile olması gereken arasındaki farkın açıldığı dönemlere denk gelmektedir. Bu kapsamda tez çalışması, şehir planlama mesleğine dair tarihsel olarak üretilen etik ilkeler ile mesleki pratikler arasında git gide büyüyen bir gerilim yaşandığı ve iktisadi birikimin yoğun olarak yapılı çevre üretimi yolu ile elde edildiği Türkiye'de, şehir planlama alanında yaşanan iktisadi ve yasal değişim ve dönüşümlerin, planlama meslek etiği ihlallerine zemin hazırlayarak bu ihlalleri çeşitli biçimlerde dönüştürdüğü düşüncesinden yola çıkmaktadır. Bu çalışmada, 1950 yılından itibaren ülkede yaşanan temel iktisadi paradigma değişimleri ve yasal düzenlemeler üç alt dönemde ele alınarak, bu dönemlerde yaşanan değişim ve dönüşümlerin planlama mesleğine ve meslek etiğine etkileri incelenmektedir. Bu çerçevede, şehir planlama etiğine aykırı uygulamalar içerdiği için TMMOB Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu'na intikal eden dosyalar aracılığıyla mesleki etik ilke ihlallerinin ve meslek camiasındaki tartışmaların, Türkiye'nin yaşadığı iktisadi ve yasal dönüşümler ile ilişkisini incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In a profession group, ethic principles are seriously on the agenda when professional ideals and practices are separated from each other; and the difference between what is and what should be increased. In this context, the thesis study shows that there is a growing tension between the historically produced ethical principles of urban planning profession and professional practices; and, because Turkey experienced economic and legal changes and transformations in urban planning, professional ethics violations were transformed within this framework. The main argument of this thesis is that the increasing popularity of professional ethical issues is to be related to increasing disparity between professional ideals and urban planning practices. And this argument becomes more meaningful in cases when the whole professional domain that is production of built environment, land use development has become the main arena of economical accumulation and interest. In this study, the basic economic paradigm shifts and legislative regulations in the country since 1950 are examined in three sub-periods and the effects of the changes and transformations experienced in these periods on the planning profession and occupational ethics are studied. In this context, it aims to study the relationship between economic and legislative regulations in Turkey and professional ethics violations and occupational debates via the cases sent to UCTEA Chamber of City Planners Discipline Committee because it involves practices that are contrary to the urban planning ethics.