Flamenko ve arabesk müziğin incelenmesi
A study about flamenco and arabesque music
  1. Tez No: 511118
  2. Yazar: İBRAHİM ŞEVKET GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KUBİLAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Flamenko, Güney İspanya'nın Endülüs bölgesine ait müzik ve dans çeşididir İspanya coğrafyası Araplar, Berberiler, Çingeneler ve Yahudiler gibi birçok toplumla yoğun bir kültürel etkileşim sürecine tanıktır. Ülkemizde müzik alanında arabeskin kullanımı“acıklı tavır”anlamındadır. Arabesk müzik, 18.yüzyılda başlayan batılılaşma hareketlerinin 20. yüzyıla kadar olan süreçte Türk kültürüne yansıttığı değişimlerin bir uzantısı olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada Flamenko ve arabesk müziğin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan toplumsal faktörlerin ve bu iki müzik türüne ait unsurların neler olduğu konusunun incelenmesi bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Bu araştırma Flamenko ve arabesk müziğin coğrafi-kültürel yapısını ve müzikal-sözel öğelerinin örneklerle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu iki müzik türünün özellikle Akdeniz ve Arap kültüründen etkilendiği, iklim örtüsünün ve geçim kaynaklarının benzediği, ritim ve ezgi yapılarında, armonik alt yapıda, kullanılan temalarda benzeştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Flamenco is a music and dance style native to Southern Spain. Throughout centuries, Spain hosted many different communities such as Arabs, Gypsies, Jews or Berbers. In Turkey, the term Arabesk often used musically as“in a melancholic way”. Arabesk music sometimes considered as a reaction against reformist movements that started in 18.century in Ottoman Empire and spans through to the Turkish Republic. This research handles the relationship between Flamenco and arabesk music on social, cultural and musical aspects. Elements are compared both geographically and musically. It is found that these two genres bear similarities geographically, culturally and they share elements on rhytmic and melodic structure.