Siber suç korkusu ve önlem alma stratejileri: Ankara'daki Teknokentler örneği
Fear of cybercrime and precaution taking strategies: The sample of Technoparks in Ankara
- Tez No: 511144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GELGEÇ BAKACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Siber suçlar günümüzün gelişen bilim ve teknoloji dünyasında giderek daha da yaygınlaşmakta ve yalnızca bireyler için değil topluluklar, kuruluşlar ve devletler için dahi ciddi tehditler oluşturabilecek en önemli konulardan biri haline gelmektedir. Bireylerden gruplara, örgütlerden devletlere kadar toplumun hemen her kesimini etkileyen bu denli ciddi bir tehdit karşısında bireylerin korku duymaları ve önlem alabilmek için belirli stratejiler geliştirmeleri de son derece doğal ve olasıdır. Bu bağlamda bu çalışmada siber suç korkusu ve önlem alma stratejileri ele alınmaktadır. Çalışmada Ankara'da bulunan 4 adet Teknokent'in (ODTÜ Teknokent, Bilkent Cyberpark, Hacettepe Teknokent ve Gazi Teknopark) çalışanları ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket sonucunda ulaşılan nicel veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve hipotezler test edilmiştir. Çalışma sonucunda Ankara'daki Teknokent çalışanları üzerinde siber suç korkusu bulunduğu ve katılımcıların çoğunluğunun orta ve üst düzeyde önlem alma stratejileri geliştirdikleri görülmüştür. Çalışmada ayrıca belirli siber suç türleri açısından korku ile katılımcıların cinsiyetleri, eğitim durumları, geçmiş siber suç mağduriyetleri, aldıkları önlemleri yeterli bulmaları ve siber suçlara ilişkin yasal düzenlemeler, kolluk ve yargı birimlerine ilişkin algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Yine çalışmada katılımcıların iş yerlerinde ve dışında kullandıkları elektronik cihazlarındaki bazı önlem alma stratejileri arasında da anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cybercrimes are becoming increasingly widespread in today's emerging science and technology world and are becoming one of the most important issues that may pose serious threats not only to individuals but also to communities, organizations and states. In the face of such a serious threat affecting almost every segment of society, from individuals to groups and from organizations to governments, it is also natural and possible for individuals to be afraid and develop certain strategies to take precautions. In this context, this study focuses on fear of cybercrime and precaution taking strategies. At the study, a survey was conducted with the employees of four Teknoparks (ODTÜ Teknokent, Bilkent Cyberpark, Hacettepe Teknokent and Gazi Technopark) located in Ankara, Turkey. Quantitative data obtained at the survey were analyzed using SPSS package program and hypotheses were tested. At the end of the study, it is reached that there is a fear of cybercrime on Teknopark employees in Ankara and majority of the participants developed middle and upper level precaution taking strategies. At the study a significant relationship is found between fear of certain types of cybercrime and the participants' gender, educational status, previous cybercrime victimization, finding the precautions taken enough and perceptions about legal regulations, law enforcement and judicial units related to cybercrimes. It is also concluded at the study that there is a significant relationship between the participants' some precaution taking strategies in the electronic devices they used at work and out of work.