İş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı otel çalışanlarına yönelik bir araştırma
Examination of the relationship between job stress and job satisfaction: A research for employees in the 4 and 5-star hotels in İstanbul
- Tez No: 511145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERTEMSİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı stresin iş hayatındaki etkilerine değinmek ve katılımcıların iş stresi seviyeleri ile iş tatmini seviyeleri arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. İş stresi ve iş tatmini ile ilgili literatür araştırması yapıldıktan sonra, kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiş ve anket metoduyla bilgiler ve veriler derlenmiştir. Veriler üzerinde SPSS programının 21.00 versiyonu ile yapılan analizler neticesinde, iş stresi ve iş tatmini arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to mention the effects of stress on business life and to evaluate whether there is a relation between participant's job stress levels and job satisfaction levels. After literature review relevant to job stress and job satisfaction, convenience sampling method had preferred and information and data were gathered by using of the questionnaire. As an output of the analysis made on the data with the version of SPSS 21.00, the result of there is a meaningful and negative oriented relationship had arrived between job stress and job satisfaction.