Digital citizenship and redefining political participation in Turkey: The case of Change.org
Dijital vatandaşlık ve Türkiye'de politik katılımın yeniden tanımlanması: Change.org örneği
  1. Tez No: 511151
  2. Yazar: ÖZNUR DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY NİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
21. yüzyıl, politika dâhil olmak üzere, hayatın neredeyse her alanında izini bırakmış bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği bir yüzyıl olarak nitelendirilmiştir. Çevrim içi ve dijital imkânların hayata dâhil edilmesi, özellikle demokratik ülkeler olmak üzere tüm dünyada, politik katılımın kapsamını ve klasik vatandaş-devlet ilişkisi anlayışını değiştirmiştir. Kitlelerin politikaya yabancılaşmasıyla birlikte geleneksel politik katılımın düşüş gösterdiği iddia edilirken politik katılım repertuarının geleneksel olmayan, hükümet dışı, çevrimiçi ve dijital pratiklerin tanıtılmasıyla genişlediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte vatandaşlık, yeni kuşakların değişen vatandaşlık algıları ve katılım eğilimleri sebebiyle“küresel”,“yeni-cumhuriyetçi”,“gerçekleştirici”ya da“demokratik”vatandaşlık gibi tanımlarla açıklanmıştır. Dahası, vatandaşlık işlemleri ve aktivizm için çevrimiçi imkânların sayısının artması sonucunda, vatandaşların çevrimiçi varlığını açıklamak için dijital vatandaşlık kavramı önerilmiştir. Bu noktada, change.org dijital vatandaşları cezbeden ve çevrimiçi katılım -özellikle toplu imza kampanyası- bakımından bürokratik bir boşluğu dolduran güçlü bir platform olarak ortaya çıkmıştır. Bundan hareketle Türkiye'de politik katılım ve vatandaşlık uygulamalarında çevrimiçi ve dijital araçların yaygınlaşmasından kaynaklanan bir değişim yaşanıp yaşanmadığını tespit etmek amacıyla bu tez yazılmıştır. Bu sebeple, Şubat 2017 ve Şubat 2018 arasında 20 Türk change.org kampanyacısıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin analizi politika alanındaki güncel literatüre Türk change.org kampanyacılarının vatandaşlık ve politik katılım durumlarını açıklığa kavuşturmada katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
21st century has been characterized by the rapid developments in the information and communication technologies which have left their marks in almost every sphere of life, one of them being politics. The introduction of online and digital facilities has changed the classical understanding of citizen-state relationship as well as the scope of political participation worldwide, especially in the democratic countries. While participation has been claimed to show decline in the traditional sense with the masses being alienated from politics, the repertoire of political participation has been observed to enlarge with the introduction of unconventional, non-governmental, online and digital practices. Besides, citizenship has been redefined with such labels as“global”,“neo-republican”,“actualizing”or“democratic”citizenship due to the changing citizenship perceptions and participation tendencies of the new generations. Moreover, as a result of the increasing number of online facilities for civil procedures and activism, the digital citizenship concept has also been proposed to explain the online presence of citizens. At this point, change.org has arisen as a powerful platform that attracts digital citizens and fill a bureaucratic void for online participation -specifically mass petition campaign-. Therefore, this thesis was written to find out if there has been shift caused by the prevalence of online and digital tools in the practice of political participation and citizenship. Accordingly, semi-structured interviews were conducted with 20 Turkish change.org campaigners between February 2017 and February 2018. The analysis of these interviews contributes to the current literature in the field of politics by shedding light into the current condition of citizenship and political participation of the Turkish change.org campaigners.