İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitaplarındaki kültürel boyutun küre-yerelleşme açısından incelenmesi
An analysis of cultural dimension in course books used in ELT in the context of glocalization
  1. Tez No: 511182
  2. Yazar: NİHAL TOPRAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELGİN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İngilizcenin tüm dünyada ortak iletişim dili olmasının sonucu olarak İngilizce öğretimini etkileyen faktörlerle ilgili çalışmaların arttığı görülmektedir. İngilizcede dinleme, konuşma, okuma ve yazmayı içeren dört dil becerisine kültür faktörünün eklenmesiyle dilin kültürle bağlantısı da incelenmeye başlamıştır. İngilizce öğretiminde planlı ve programlı ilerlemenin sağlanması, işleyişin takibi için ders kitapları kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretiminde kullanılan 9. sınıf ders kitaplarının küre-yerelleşme açısından, ders kitapları değerlendirme ölçütlerine ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelenmesidir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasını içermektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve görüşme yöntemleri, çalışmanın veri analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak 9. sınıf İngilizce dersinde kullanılan kitaplar arasından küresel, yerel ve küre-yerel bakış açılarıyla hazırlanan üç ders kitabı seçilmiştir. Doküman analizinde, seçilen ders kitapları Dil Öğrenmenin Dünya-Hazırbulunuşluk Standartlarındaki kültür bölümüne göre incelenmiş, kültürel içeriklerinin küre-yerel bakış açısını ne ölçüde yansıttığına bakılmıştır. Çalışmanın görüşme aşaması ise, incelenen ders kitaplarındaki kültürel içerikle ilgili öğretmen görüşlerini kapsamaktadır. Görüşme yapılan öğretmenler amaçlı örnekleme göre belirlenmiştir. Bu amaçla, seçilen üç ders kitabını Anadolu Liselerinin 9. sınıflarında kullanmış olan öğretmenler seçilmiştir. Toplam 50 öğretmenle yapılan görüşmeler kayıt altına alınmış; görüşmenin kaydedilmesini istemeyenlerden görüşleri yazılı şekilde alınmıştır. Yapılan görüşmeler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, yabancı yayınevinin Türkiye için hazırlanmış kitabının küre-yerel bakış açısını yansıttığı, MEB TTKB tarafından seçilen kitabın da bu amaçla hazırlandığı ama içeriğinin yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi sonucunda, dil öğrenirken kullanılacak ders kitabının evrensel izler taşıması gerektiği ortaya çıkmıştır. Türkiye için bir kitap hazırlanmasına gerek olmadığı, ders kitaplarında Türkiye'yi de içerecek örnekler verilmesinin önemli olduğu anlaşılmıştır. Küresel kültürel unsurların dil öğrenimindeki önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that the studies focusing on factors which have impact on teaching English have increased in number as a result of English being lingua franca in the world. The relationship between language and culture has also been a field of study owing to adding 'culture factor' to the four language skills that are made up of Listening, Speaking, Reading and Writing. In English Language Teaching, course books are used to provide an organized, programmed progress and track the process. The purpose of this study is to analyse 9th grade course books used in ELT in the context of glocalization and depending on course book evaluation criteria and teacher views. The study includes case study among qualitative approaches. In this study, document analysis and interview were used among the qualitative research methods. For the analysis of data descriptive analysis and content analysis were applied. In accordance with the purpose of the study, three books which were prepared on global, glocal and local perspectives were selected among the 9th grade English coursebooks. In document analysis, selected books were analysed according to culture parts of The World-Readiness Standards for Learning Languages and observations were made to what extent these cultural contents reflect glocalization view. Interview phase of the study involves teachers' views on cultural content in selected course books. Teachers who were interviewed were specified in accordance with purposive sampling. For this reason, teachers who used selected three books at the 9th grade of Anatolian High Schools were chosen. 50 teacher interviews were recorded; the views of ones who did not wish to be recorded were collected in written form. Interviews were assessed within the framework of content analysis. According to the findings of the study, it has been understood that the foreign publisher's book written for Turkey reflects glocalization view, whereas, although the book chosen by MEB TTKB is prepared with this point of view, it is insufficient in terms of content. After the evaluation of teachers' views, it has been found out that a course book to be used in learning a language should have a universal imprint. It has been revealed that there is no need to compile a course book for Turkey; it is also necessary to give examples regarding Turkey. The importance of global cultural elements in language learning has been emphasized.