Boya pazarlama ve boya sektöründe çalışanların boya tercih sebepleri
- Tez No: 511189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı boya sektöründe tüketicilerin boya tercih sebeplerinin çalışanların algısında incelenmesidir. Araştırmada %5 örneklem hatasında en az 278 kişiye ulaşılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda 350 kişiye anket formu dağıtılmış ve 330 geri dönüş alınmıştır. Geri dönen anketlerin 4 tanesinde eksik soru işaretlendiği için 326 anket üzerinden çalışma yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunda 5 adet demografik özelliklere ilişkin soru, 17 adet satın alma ve kulanım davranışına ilişkin soru, 29 adet tüketicilerin boyayla ilgili tercihlerine ilişkin soru yer almaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart hata gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla t testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmada boya satın alma tercihinde en önemli faktörler mevcut duvar boyasının eskimesi, evlilik ve temizlik olarak tespit edilmiştir. Bununla beraber tüketicilerin deneyimlerinin de tercihte etkili olduğu belirtilmiştir. Araştırma kapsamında yaşı ilerlemiş olan kişilerin, evlilerin ve gelir durumu yüksek olan kişilerin boya tercihlerinde birçok faktörün de etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the consumers' preference of paint from the viewpoint of individuals employed in the paint industry. It was aimed to reach at least 278 persons in the survey with 5% sampling error. Within this scope, 350 questionnaire forms were distributed and 330 returns were received. Since 4 of the returned questionnaires had a missing question mark, 326 questionnaires were carried out. Survey form was used as data collection tool. The questionnaire included 5 questions about demographic characteristics, 17 questions concerning purchasing and using behaviors and 29 questions regarding consumers' preferences of paints. Data analysis of the study was done using the SPSS 16 package program. Through the analysis of data, descriptive statistics such as frequency, percentage, mean and standard error were used and indicated. In addition, t test and ANOVA test were applied to test the relationship among variables. Based on research findings, the most important factors for the preference of paint purchases were determined as the age of existing wall painting, marriage and cleaning. Moreover, it was found out that the experiences of consumers were also effective for the paint purchase decision and preference. Within the scope of the study, it was determined that elder individuals, married and high income people were influenced by many factors in their preference for painting.