Uluslararası zorunlu göç çalışmalarında feminist bir metodoloji: Mardin'de Suriyeli kadınların deneyimleri
A feminist methodology in international forced migration studies: Syrian women living in Mardin
  1. Tez No: 511190
  2. Yazar: SEDA GÜNEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA NURDAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışması göçü kadınların erkeklerden farklı deneyimlemesi üzerinedir. Çalışmanın amacı, göç öncesi ve sonrası kadın deneyimlerini incelemek ve göçten etkilenme biçimlerini görünür kılmaktır. Kadınların deneyimleri gündelik yaşam ve evlilik deneyimlerine aynı zamanda göçün bu deneyimler üzerindeki etkilerine karşılık gelmektedir. Deneyimler üzerine yürütülen bu araştırma, 2017 yılının Aralık ve 2018 yılının Ocak aylarında Mardin ilinin Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yaşayan kırk yedi Suriyeli göçmen kadınla yapılmıştır. Derinlemesine mülakatlarla toplanan anlatılar feminist yöntemle yorumlanmıştır. Dolayısıyla feminist yöntemden referansla bu anlatılardan edinilen bilgilerle kadınlık hallerinin göç ile birlikte değişip değişmediği, değiştiyse nasıl bir değişim geçirdiği ve bu değişim üzerine etkileri olan sosyo-ekonomik ve siyasi dinamiklerle birlikte tartışılmıştır. Aynı zamanda kadın ve göç ilişkisi ulusal ve uluslararası göç hukuku çerçevesinde ve toplumsal cinsiyet kavramı temelinde incelenmiştir. Feminist metodoloji ile yapılan bu araştırma uluslararası ve zorunlu göç alanında kadın göçmenlerin deneyimlerine ait var olan boşluğu dolduracaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is on migration experiences of women whose experience are different from men. The aim of the study is to examine women's experiences before and after migration and to make their various forms visible. The women experiences refer to both everyday life and marriage and the possible effects of migration on them. This research was based on interviews done by forty-seven Syrian immigrant women living in the counties of Artuklu and Kiziltepe in the province of Mardin in between December 2017 and January 2018. The narratives gathered through these interviews were interpreted by feminist methodology. Therefore, with reference to the feminist method, these narratives were interpreted whether these experiences have changed because of migration, if that is so, how they do change and what socio-economic and political dynamics have affected. At the same time, the relationship between women and immigration has been examined on the basis of national and international migration law and on the concept of gender. This research, applied feminist methodology, will fill the existing gap in the experiences of women immigrants in the field of international and forced migration.