Endüstri mirasının sergilenmesi ve motosiklet müzeciliği
Exhibition of industrial heritage and motorcycle museum
  1. Tez No: 511300
  2. Yazar: BARIŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda dünya genelinde müzeler toplumlar üzerinde sağladıkları farkındalık sebebiyle oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Gün geçtikçe müzelerin ziyaretçi sayısı artmakta olup, farklı ilgi alanlarına göre müzeler çeşitlenmektedir. Taşımacılık müzeciliği de bunlardan biridir. Taşımacılık insanların varlığından beri hayatın kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Taşımacılık alanındaki her gelişme insanların ilgisini çekmektedir. İnsanların bu ilgisi otomobil ve motosiklet müzeciliğine olan ilgiyi de arttırmaktadır. Günümüzde taşımacılık müzeciliği alanında yayınlar oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı; taşımacılık, özellikle de motosiklet müzeciliğine bir ışık tutmaktadır. Çalışmamızda nitel veriler kullanılarak otomobil müzeleri incelenmiş; yönlendirme elemanları, aydınlatma elemanları, iç mekanda kullanılan renkler, sergileme yöntemleri değerlendirilmiştir. Yine çalışmamızda motosiklet müzeleri ve atölyeleri (Orange County Choppers, Harley-Davidson Museum, Piaggio Museum) incelenip değerlendirilmiştir. Aynı zamanda Türkiye'de bir motosiklet müzesinin sağlıklı bir şekilde oluşturulması için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, museums has begun to draw considerable attention due to the awareness they raised on societies. Day by day, the number of visitors to the museums has increased and also the museums has diversified according to different interests of these visitors. Transport museum has been one of these diversified museums. Transport has been an inevitable part of life since people's existence, and each development which has increased the interest in automobile and motorcycle museum in the transport sector attracts people's attention. Nowadays, publications written in the area of transport museum are very limited. The purpose of this study is to find out the ideal conditions for transport museums especially motorcycyle museums. In this study, orientation and lighting elements, colors and exhibition methods hich have been used in interior design of car museums have been analysed by using qualitative data. Also, motorcycle museums such as Orange County Choppers, Harley-Davidson Museum and Piaggio Museum were examined and evaluated. At the same time, this study includes important recommendations for building motorcycle museum in Turkey