Assessment of İzmir Halkapınar water pump station for its conservation as industrial heritage
İzmir'de endüstri mirası olarak Halkapınar su pompa istasyonu binasının korumaya yönelik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 622227
  2. Yazar: İDİL ECE ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET İZMİR'DE ENDÜSTRİ MİRASI OLARAK HALKAPINAR SU POMPA İSTASYONU BİNASININ KORUMAYA YÖNELİK DEĞERLENDİRİLMESİ Avrupa'da on sekizinci yüzyılda başlayan endüstri devriminin getirdiği modernleşmenin etkisiyle su dağıtımında yeni teknolojiler kullanılmıştır. Osmanlı Devleti de yabancı şirketlere tanıdığı imtiyazlarla liman kentlerinde şehre su isale etmek amacıyla endüstriyel gelişmelerin getirdiği teknolojilerden yararlanmıştır. Bu şirketlerden“Compagnie Ottomane des Eaux de Smyrne”(İzmir Suları Osmanlı Şirketi) İzmir' de 1898 yılında Halkapınar Su Pompa İstasyonu binasını inşa ettirmiştir. Günümüzde halen özgün işlevini sürdüren yapı, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İZSU) Halkapınar'da bulunan tesisi içinde yer alır. Yapı, ana pompa binası ve iki müştemilattan oluşur. Bu çalışmanın amacı; yapının değerlerini ve sorunlarını analiz etmek ve bir koruma önerisi geliştirmektir. Çalışmada uygulanan yöntem, arazi çalışması, arşiv ve literatür araştırmasıdır. Yapı Osmanlı dönenimnde inşa edilmiş günümüze kadar gelen endüstriyel mirasın nadir bir örneğidir ve 19 yüzyılda su dağıtımındaki teknolojik gelişmeyi yansıtmak açısından önemlidir. Yapıda belirlenen sorunlar, zaman içinde yapılan niteliksiz ekler ve kaldırılan özgün elemanlardır. Çalışma sonucunda yapının özgün işlevini sürdürmesi, ana pompa istasyonu ve özgün müştemilattaki niteliksiz eklerin kaldırılması ve özgün niteliklerinde yeniden düzenlenmesi ve yapının ziyarete açılması önerilmiştir. Yapının sahip olduğu değerler göz önüne alınarak önerilen müdahaleler onun bir endüstri mirası olarak korunmasına ve sergilenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT ASSESSMENT OF İZMIR HALKAPINAR WATER PUMP STATION FOR ITS CONSERVATION AS INDUSTRIAL HERITAGE New technologies have been used in water distribution as a result of the modernization brought about by the Industrial Revolution started in Europe in the 18th century. Ottoman Empire also benefited from the technologies when granted privileges to foreign companies to establish water supplies in the port cities. Among these companies,“La Compagnie Ottomane des Eaux de Smyrne”(Ottoman Water Company of İzmir) built Halkapınar Water Pump Station building in İzmir in 1898. The building, which still maintains its original function, is located within the facility of İzmir Water and Sewerage Administration (İZSU) in Halkapınar. It consists of the main pump building and two outbuildings The aim of this study is to analyse the values and problems of the structure and to develop a conservation proposal. The method applied in the study is field survey, archives and literature research. It is a rare example of surviving industrial heritage and has a significance in reflecting the technological developments in water distribution in the 19th century. The problems of the building are poor quality additions and removals implemented throughout the years. As a result of the study, it is proposed to maintain the original function of the building, to remove poor quality additions in the main pump station and on the original outbuilding, to rearrange the original features, and open to public visitation. The proposed interventions considering the values of the building will contribute to the conservation and exhibition of the building as an industrial heritage.