Umberto Eco'da güzelliğin ve çirkinliğin estetik yorumu
  1. Tez No: 511326
  2. Yazar: MELEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Güzellik denen olgu zaman ve mekana göre değiştiği için her zaman için mutlak değişmezlerden sayılmaz. Zira güzellik'in aynı dönemde, hatta aynı toplulukta bile farklı anlamsal kurguları inşa edilmiştir. Güzel kavramında olduğu gibi Çirkin kavramının da göreli olduğunu, farklı tarihsel dönemlere ya da farklı kültürlere göre değişkenlik gösterdiği anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Güzellik ve Çirkinlik iki değerin belirleyicisinin de Batı uygarlığıyla sınırlandırılmaması gerektiğini ve güzellik için belirlenemeyen netliğin çirkinlik söz konusu olduğunda belirlenemeyeceğini ortaya koymaktır. Bu amacı göz önünde bulundurarak Antikçağdan günümüze kadar insan duyarlılığını etkileyen güzellik ve çirkinlik'in kusursuz tanımlamalarını yapmak, farklı güzellik anlayışlarının altını çizmek, bu farklılığın temelindeki birliği arayıp bulmaktır. Eco, güzel'in zamana ve mekana göre değiştiğini, her zaman için mutlak değişmezlerden sayılmadığını, tarihsel çağlara, kültürlere, toplumlara ve bireylere göre çeşitli biçimlere büründüğü ilkesinden hareket eder. Bu ilke sadece fiziksel güzellik için değil, Tanrı'nın ve azizlerin hatta fikirlerin güzelliği için de geçerli olduğunu söyler. Arada bir fark dahi olsa bu farklı güzellik modellerinin aynı dönemde nasıl birlikte varolabildiklerini, farklı çağlardan başka modellerle birbirine nasıl bağlanabildiklerini ortaya koymaktır. Genellikle bu tarz durumsallıklar sadece estetik ölçütlerden değil, siyasal ve toplumsal ölçütlerden de kaynaklanır.
Özet (Çeviri)
In the study on Umberto Eco, the beauty changes according to time and place. Because of this, the beauty is not absolutely constant because even in the same period different semantic constructs have been constructed for beauty. it is understood that the concept of ugly is also relative, as it is in the concept of beauty, varies according to different historical periods or different cultures. The main aim of these studies is that the determinants of values of beauty and ugliness should not be limited to western civilization and that the clarity not determined for beauty can not also be determined when it comes to ugliness. Taking this purpose in mind, to make perfect descriptions of the concepts of beauty and ugliness affecting human sensitibvity from antiquity today-to-day is to underline different conceptions of beauty, to search for the union on the basis this difference. Eco moves from the principle that beauty changes according to time and place, is not always regarded as an absolute invariant, it is in various forms according to cultures, societies and individuals in historical eras. Even if there is difference in time, it is to show hoe these different beauty models can coexist in the same period and how they can connect to each other with different models from different ages. Such situationalities often arise not only from aesthetic criteria but also from political and social criteria.