Gelişen teknolojilerin sineme-tv estetiğine etkileri
  1. Tez No: 51134
  2. Yazar: AZİZ BAHADIR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Sinema, Televizyona göre yaklaşık yarım yüzyıl önceden düzenli gösterim için mekanik ve teknik sorunlarını çözmüştür. Televizyonla ilgili çalışmalar 19. yüzyıl sonlarında başladı. Doğaldır ki bu çalışmaların başlangıcı siyah-beyaz yayınları kapsıyordu. 1928 yılında A.B.D. 'de ilk düzenli televizyon yayınları haftada 3 gün ve yarımşar saati kapsamak koşuluyla başladı. Gelişen teknolojinin koşullarına uygun olarak düzenli siyah beyaz televizyon yayınlan artarken, renkli televizyon sistemleri üzerinde çalışmalar da yoğunluk kazandı. Bilgisayar teknolojisindeki yeniliklerle birlikte yeni bir süreçte başlamış oldu. Artık görsel iletişim araçlarından sinema ve televizyon, hızlı bir gelişimle teknolojisini yenilemekteydi. İlk olarak stüdyo araç-gereçlerinin daha pratiğe indirgenmesi ve elektronik gelişmelerin adaptasyonu üzerinde çalışmalar yapıldı. Yeni teknolojik arayışlar hala devam etmektedir. 1950'li yıllarda başlayan yenilikler 90' lı yıllarda önemli mesafeler katederek doruk noktasına ulaşmıştır. Kamera ve stüdyo ekipmanları, film kimyası, HDTV, Dijital teknoloji en yeni ürünlerini tüketime sunmuştur. Yüksek lisans tez çalışması olarak hazırladığım bu çalışmanın Birinci Bölümünde Kamera ve Stüdyo ekipmanlarının teknolojik gelişmeleri anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Teknolojik Gelişmelerin Sinema ve Televizyona adaptasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whether television is an art form or a technologie is a most disputed problem. The technologial development of cinema has almost been come to an end although development in TV technics is still a long way from the final developments. Arts which could be reproduced to influence our visual senses. Theatre arts and dance which could be regarded“performing arts”are mostly related to movement can be left out. Because these art forms have no relation with technologie. For this they are not long lasting art forms. On the other hand; painting, sculpture, architecture, handcrafts, photograph and cinema have a long lasting effects. These plastic art forms use a certain material that are pelicure, band etc. Television is the electronic wave of visuality. First researches on television go as far back as XIX. century. Naturally, first researches concerned with black- and- white form. First television broadcast began in 1928 in the U.S.A. This broadcasts were limited to 3 days a week and a few hours a day. The latest technological developments in cinema and television is the application of computer uses to these fields. New developments which started in the nineteen fifties have reached to an important place in nineteen nineties. Camera and studio equipments,film chemicals, HDTV, digital technologie have been presented. VI