Türkiye'de işsizliğe bir çözüm önerisi olarak özel istihdam danışmanlığı
To solve unemployment problems we can advise private employment service in Turkey
  1. Tez No: 51135
  2. Yazar: SONGÜL GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKHET HOTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Özel İstihdam Büroları, özel hukukun koruması altında, bir ücret yada komisyon karşılığında işgücü piyasasında iş arayanla eleman arayanlar arasında aracılık hizmeti veren kuruluşlar olarak tanımlanmaktadır. Bugün dünyada gerçekleşen teknolojik değişmeler ve değişen anlayışlar, çalışma hayatında yeni arayışlar ve düzenlemeleri gerekli hale getirmiştir. Bu durum, özellikle istihdam hizmetleri alanında kendini bir ihtiyaç olarak hissettirmekte ve üzerinde her yönüyle durulması gereken bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü işsizlik ve istihdam, her ülke açısından çözüm bekleyen en önemli sorunlardan birisidir ve ülkeler istihdam yaratabilmek için her yolu ve imkanı değerlendirmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada Özel İstihdam Bürolarının diğer ülkelerde kuruluşu, faaliyet alanları, denetimi ve işsizliğe çözüm olma anlamındaki yeri incelenerek Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısına uygun yeni bir model geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Private Employment Offices are defined as foundations that give a mediation service between the employee and employer in the field of business in return to a payment or percentage. Today, technological developments and changing minds that occur all over the world require new seekings and sub-order in business life. This situation makes itself to be felt as a necessity, especally in Employment Services and it is brought up as a subject matter that should be considered in all aspects. Because, unplayment and employing are among the most important problems that are waiting for immediate solutions for any country and these countries have been trying to evaluate each and every way or possibility to create employing. In this piece of work by analysing the establishment of Private Employment Services in other countries, their supervising and their place about being a solution to employment problem a new model that is suitable for Turkey's socio-economical structure has been tried to be formed. II