Bulanık mantık yapıları ve bir üretim modeline uygulanması
Fuzzy logic structures and an application to the production model
- Tez No: 51133
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Son yıllarda bulanık mantığın günlük hayatımıza girmesiyle birlikte önemi artmıştır. Evimizde kullandığımız çamaşır makinasından, sürdüğümüz arabaya, çimento sanayinden ekonomik modellerin tahminlenmesine kadar her yerde bulanık mantıkla karşılaşmaktayız. Bu nedenle, tez çalışması Türkiye'de adı yeni yeni duyulmaya başlanan bulanık mantık üzerine hazırlanmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bulanık mantık kavramı, tarihsel gelişimi, öncü araştırmacıları, neden geliştirildiği, olasılık teorisi ile arasındaki farkları ve endüstrideki uygulamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; bulanık mantık teorisinin temel taşı olan bulanık küme teorisi ele alınmış, teoremler ve ispatlan incelenmiştir. Ayrıca bulamk küme teorisinin içindeki bazı tanımlar ve özellikler de irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu May Tekstil fabrikasında gerçekleştirilen bulamk mantığa dayalı üretim modeli uygulaması yer almaktadır. Bu uygulamamn sonuçlan elde edilmiş ve yorumlanarak işletmenin boyama kısmı için optimum üretim modeli açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, fuzzy logic goined much importance by its common use in our daily life. From the washing machine used in houses to the car driven, cement industry to the forecast of economical models, we come across with fuzzy logic in every field. For this reason, I prepared my thesis on fuzzy logic that is so new for Turkey. My thesis consists of three parts. In the first part; concept of fuzzy logic, its bibliography, its frontiers, the reason of its development, the differences between fuzzy logic and probability theory and its industrial applications are handled. In the second part; fuzzy set theory, the backbone of the fuzzy logic, is told. Also, the theorems and their prooves are examined. Furthermore, some important definitions and their characteristics are given in this part. In the third part; the application of fuzzy based production model wliic were carried out at May Textile Factory located in the İndostrial Zone of Manisa is handled The results of this application are taken and the optimum production model is explained by evaluating the results.