Yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir kalkınmaya etkileri: Türkiye örneği
Effects of renewable energy sources sustainable development: In Turkey
  1. Tez No: 511344
  2. Yazar: HAFİZE LEYLA HONÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özellikle son 10 yıldır, sürdürülebilirlik kavramı insanların doğal çevreyle etkileşiminden doğan problemlere çözüm olarak önerilmekte ve sürdürülebilir kalkınma kavramı yenilebilir enerji kaynakları açısından pek çok değişik görüşün geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Buna bağlı olarak ekonomik ve sosyal gelişmeler ile birlikte üretim hacimlerinin genişlemesi, toplumsal talep ve beklentilerin artması enerji talebini de giderek artmasına neden olmuştur. Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme sağlamada öncelikli unsurlardan biri enerji kaynaklarının etkin kullanılmasıdır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir kalkınmaya etkisi ele alınarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In particular, for the last 10 years, the concept of sustainability has been proposed as a solution to the problems arising from the interaction of people with the natural environment, and the concept of sustainable development allows many different views to be developed in terms of renewable energy sources. As a result, the expansion of production volumes, social demands and expectations, along with economic and social developments, led to an increase in energy demand. One of the primary factors in achieving sustainable economic growth is the efficient use of energy resources. In this study, the effects of renewable energy sources on sustainable development were evaluated and evaluated.