Rusya'nın enerji politikalarının Suriye bağlamında Türkiye'ye yansıması
Reflections of Russian energy policies on Turkey within the context of Syria
  1. Tez No: 511345
  2. Yazar: HASAN ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA HATİCE DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Artan dünya nüfusu ile bağlantılı olarak insanlığın ve ülkelerin enerjiye olan ihtiyaçları da artış göstermiştir. Bu artış, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için birbiri ile mücadele etme yarışına girmesine neden olmuş ve bu mücadeleler sonucunda ortaya çıkan sorun-lar insanlık için büyük acı ve kargaşaya sebep olmuştur. Bu bağlamda özellikle enerji kaynakları bakımından zengin olan ve Vladimir Vladimirovich Putin ile enerji eksenli bir politika izleyen Rusya Federasyonu'nun yeniden süper güç olma, dünya kamuoyunda sahne alma ve ekonomik çıkarlarını korumak amacıyla Suriye'de meydana gelen olayla-ra, kendi çıkarları gereği Suriye Hükümetinin yanında dahil olması, Orta Doğu'da yeni güç dengelerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, özellikle Rusya Federasyonu'nun ekonomisinde ve dış siyasetinde büyük rol oynayan zengin enerji kaynaklarından elde ettiği yumuşak gücü kaybetmemek, dünya kamuoyunda yeniden var olduğunu göstermek ve çıkarları söz konusu olduğunda taviz vermeyeceğini göstermek için her türlü yolu deneyeceği anlatılmıştır. Rusya Federasyo-nun bu kararlı ve aktif tutumunun altında yatan asıl neden Vladimir Putin'in izlediği enerji eksenli politikalardır. Bu çalışma ile, Putin'in izlediği enerji eksenli politikasının Suri-ye'deki devamı ve Putin'in Suriye'de izlediği bu politikaların, enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'ye yansımaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In conjunction with the increasing world population, the energy needs of people and co-untries have also increased. This increase has caused the countries compete each other to meet their energy needs and the problems which has arisen as a result of these com-petitions have caused torment and confusion for humanity. In this context, Russian Fede-ration that is particularly rich in energy resources and following an energy-oriented policy with Vladimir Vladimirovich Putin has led the emergence of balance of new power in the Middle East thanks to its support for Syrian Government for the conflicts taken place in Syria for its own interest in order to become superpower, to play role in the world opinion and to protect its economic interests. In this work, it is stated that Russian Federation will do its best in order to protect soft power which is gained from wealthy energy resources that has played a big role in the economy and foreign policy of Russian Federation, to prove itself to appear in the world opinion and to make no concessions when it comes to its own interests. The underlying reason of this determined and active action of Russian Federation is the energy-oriented policy that Vladimir Putin pursues. In this study, the continuation of the energy-oriented policy pursued by Putin in Syria and the reflection of these policies on Turkey that is de-pendent on outside financial sources in terms of energy have been presented.