Rusya'nın Suriye iç savaşı politikasının Rusya Federasyonu ve ABD ana akım medyasındaki yansımaları
Reflections of Russia's Syrian civil war policy in the Russian Federation and the US mainstream media
- Tez No: 631689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
15 Mart 2011 tarihinde Suriye'de başlayan iç savaş Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporlarına göre, ortalama yarım milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır. 1946'da Fransa'dan bağımsızlığını kazanan Suriye Arap Cumhuriyeti'nin özellikle enerji, jeopolitik ve jeo stratejik konumundan ötürü süper güçler için ilgi odağı olduğunu söylemek mümkündür. 2011'de başlayan iç savaşın dört yıl içinde rejim muhaliflerinin zaferine doğru ilerliyor olması Rusya'nın ilgisini çekmiş, aynı zamanda da endişesini artırmıştır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dönemine dayanan diplomatik ilişkiler, 2015 yılında Rusya'nın Suriye İç Savaşı'na doğrudan müdahalesi ile daha da ilerleyerek bir askeri ittifaka dönüşmüştür. Rusya'nın bölgesel çıkarları adına Suriye İç Savaşı'na müdahil oluşu ve devamında gelişen, 2020 itibariyle de devam eden süreç dünya medyasının oldukça dikkatini çekmiştir. Günümüzde medyanın güvenilirliği ve gerçekleri yansıtıp yansıtmadığı tartışmaları devam etmektedir. Bu çalışmada, Rusya'nın Suriye İç Savaşı'na müdahil oluşu ve devamında bölgede yürüttüğü politikaların ve askeri faaliyetlerin Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya basınından aktarılan örneklerle, gerçeklik ve propaganda ilişkisi bağlamında, elektronik basın ortamı incelenerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Syrian Human Lives Observatory, the Civil War in Syria which started in 15th March 2011 has led half million people to lose their lives. It is possible to say that Syrian Arab Republic has become the center of attraction to the super powers because of its geostrategical and geopolitical position. Leading to the regime opponents' victory in just 4 years, The Civil War in Syria has both attracted interests and raised concerns of Russia. Diplomatic relationships between Russia and Syria which dates back to the era of CCCP, has turned into a military alliance after Russia's direct involvement into the Syrian Civil War. Russian's involvement to the war because of its regional interests and aftermath of the process has aroused the interest of the world media. Today, the discussions about whether the media reflecting the truth or not and its reliability about the subject is still going on. In this research, Russia's involvement, it's politics and military activities in the syrian çivil war will be covered with the reflections in both Russian and USA press in the context of between reality and propaganda.