Türk-Amerikan ilişkileri açısından Kıbrıs sorunu
Turkish-American relations concerning the Cyprus question
  1. Tez No: 51137
  2. Yazar: FÜSUN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler, American Culture and Literature, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Türk-Amerikan ilişkilerinde 1960 yıllarına kadar Ameri ka-Rusya ilişkileri belirleyici olmuşken, bu yıllardan sonra Türk-Amerikan ilişkilerinde Kıbrıs önemli bir etken olmuştur. Adadaki herhangi bir gerginlik derhal iki ülkenin birbirleri ile olan tutumlarına yansımıştır. Türkiye Cumhuriyeti' ne gönderilen 1964 Johnson mektubu, ve 1975' de uygulanmaya başlayan silah ambargosu kararı hep iki, ülkenin Kıbrıs ile ilgili çelişkilere düştükleri zamanlarda ortaya çıkmıştır. Öte yandan geçmişten bu yana Kıbrıs'ı bir Yunan adası olarak gören ve adayı Enosis yolu ile kendisine bağlamak isteyen Yunanistan, Amerika'da yürüttüğü etkin lobicilik faaliyetleri ile hep bu tedirginliği tırmandırmıştır. Kıbrıs ile ilgili olarak hiçbir zaman önceden plan yapmayan Türkiye, daima Yunanlıların ve Güney Kıbrıs Rumları' nın, politikalarına karşı kendini ve Kıbrıslı Türkleri savunma durumunda kalmış, politikaya karşı bir tepki politikası oluşturmuştur. Bu yüzden farklı dönemlerde Türkiye'nin farklı Kıbrıs politikaları olmuştur. Amerika için ise önemli olan stratejik bakımdan önemli bir yerde bulunan Kıbrıs adasının, iki müttefiği arasında bir savaş nedeni olmaması ve adadaki sorunlara kutup dışı bir ülkenin karışmamasıdır. ıııÖte yandan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar Kıbrıs'ın sahibi olan iki topluluktur ve Kıbrıs her ikisininde vatanıdır. îki toplulukta ayni kaderi paylaşmakta ve adada barış içinde yaşamak istemektedirler. Fakat otuzüç yılı aşkın süredir devam eden görüşmeler şunu göstermiştir ki iki toplum arasında hala bir iletişim kopukluğu vardır ve adada karşılıklı güven ortamının oluşturulması gereklidir. Bu durum devam ettikçe Kıbrıs probleminin bir çözüme kavuşması çok zordur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although up to the 1960s American-Russian relations were a determining factor in Turkish-American relations, after I960' s Cyprus became an important issue in Turkish- American relations. A friction that has been taken place in Cyprus, immediately influenced the relationship between Turkey and America. Both the Johnson letter of 1964, and the arms embargo in 1975, emerged in such conditions. On the other hand Greece, who has seen Cyprus as a Greek island and wanted to unite the island through Enosis to itself, by effective lobbying in America has always increased the tension. Turkey, who has never devised any plans about Cyprus beforehand, has always been compelled to defend itself and Turkish Cypriots against Greeks and Greek Cypriots' policies and formed a reaction policy against them. For that reason, in different periods, Turkey had different Cyprus policies. The primary U.S. interest in Cyprus, besides its strategic importance, is the fact that it may cause friction between the two NATO allies, Turkey and Greece, and weaken the southern flank of NATO. On the other hand America does not want another country to intervene in the problem of Cyprus. vThe Turkish Cypriot people and the Greek Cypriot people are the co-owners of Cyprus and the island is the common home of both peoples. They share the same destiny in the island and all want to live in peace. However it is apparent from after thirty-three years of negotiations that there is still lack of communication and there is the need to create an environment of mutual trust. The solution of the Cyprus problem is impossible as far as this situation continues. vi