Uluslararası ilişkilerde epistemolojik gelişmeler ve eleştirel kuram açısından Türk-Amerikan ilişkilerinin bir incelemesi
Epistemological developments in international relations and a critical study of Turkish-American affairs
  1. Tez No: 51678
  2. Yazar: BURCU BOSTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ SİNA GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
ÖZET Bostanoğlu, Burcu ;“ Uluslararası ilişkilerde Epistemolojik Gelişmeler ve Türk - Amerikan İlişkilerinin Eleştirel Kuram Açısından Bir İncelemesi ”; Doktora Tezi ( Danışman : Prof Dr. Şükrö Sina Gürel ), 387 sayfa. Bu çalışmada Uluslararası İlişkilerde, pozitivist kökeniyle, yanm yüzyıl tek kuramsal yaklaşım olan Realizm ve özellikle son 20 yıldır disiplinde yaygınlaşan post pozitivist eleştirel kuramlar tanıtılmış; bunlardan Eleştirel Kuram, çalışmanın teorik referans çerçevesi olarak belirlenmiş, Türk - Amerikan ilişkileri bu perspektiften ele alınmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümünde Uluslararası İlişkilerde özellikle İL Dünya Savaşı sonrasında Amerikan politik egemenliğine paralel olarak gelişen ve bilimsel topluluğa hakim olan Realizmin geçirdiği evreler ve pozitivizme getirilen eleştiriler çerçevesinde bu kurama karşı çıkan yeni post pozitivist Uluslararası İlişkiler kuramları, sosyal teorinin bütünü ile ilişkileri kurularak anlatılmıştır. Epistemolojinin Uluslararası İlişkilerdeki yeri bu çerçevede değerlendirilmiş, bu çalışma için benimsenen Eleştirel Yaklaşımın uluslararası politika incelemelerinde getireceği yeni ve alternatif açılımlar tartışmaya sunulmuştur. Eleştirel Yaklaşımın hegemonya kuramı, ABD' nin dünya liderliğinin ve Türkiye' nin ABD ile iHşkilerinin incelendiği referans çerçevesi olarak tanıtılmıştır. İkinci Bölümde, geleneksel olarak Realist biçimde incelenen Türkiye - ABD ilişkileri, gelenekselin dışında bir epistemoloji ile ele alınmıştır. Bu inceleme için, Türk - Amerikan ilişkilerinde uyum politikalarım simgeleyen Kore Savaşı ve Körfez Krizi ile, uyumsuzluk ve sürtüşme konularım içeren Kıbrıs Sorunu örnekolay olarak irdelenmiştir. Eleştirel Yaklaşım ve hegemonya kuramı perspektifinden yapılan bu incelemede, Türkiye' nin sivil ve ekonomik toplumsal kuvvetlerin biçimlenmesine katkıda bulunmadığı dış politika çizgisinin sınırlı bir dış ulusal çıkar algılaması ile yönlendiği, bu yönlenme çevresinde, Batı ittifakı içinde bulunmanın başlıbaşmabir çıkar olarak kabul edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY BoBtanoğlu, Burcu ;“ Epistemological Developments in International Relations and a Critical Study of Turkish - American Affairs ”. Doctoral dissertation ( Advisor : Prof Dr. Şükrü Sina Gürel ),387- pages. The Realist Theory which dominated the discipline of International Relations in the last half century, met the epistemological challenge of post positivist paradigms in recent decades. In mis dissertation, Realism, as a positivist paradigm, is studied in comparison to post positivistic theories of International Politics; in particular, the Critical Theory of International Relations, which was adopted as the paradigmatic reference in studying Turkish - American relations as an approach mat reflects Turkey's standpoint in broader perspective compared to Realism. In the first section, the emergence of Realism as the main epistemology of me discipline is related to political developments in America's role as a world power. The new epistemological debates introduced by the post positivist paradigms and perspectives of the last two decades are men posited with special emphasis on Critical Theory and its approach to world hegemony, which is used as a key concept in understanding Turco - American affairs. In the second section, three salient incidents in the history of Turkish - American relations are investigated as case studies. The cooperation between the two countries during the Korean War and 40 years later, in the Gulf Crisis are analyzed as representing the congruence of American hegemony with Turkey' s perception of her international role; whereas the Cyprus Problem, which signifies a deviation from this stance are depicted as contrasting examples of Turkey' s foreign policy which is centralised around her objective of making and keeping herself a place in the U.S. led Western alliance. It is shown that Turkey has developed but a few optional policy guidelines except mis objective in relations wim the U.S.A.