İzmir Milli Kütüphanesi 1458 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'ȃr (inceleme-metin)
Poetry anthology registered 1458 in National Library of İzmir (examination-text)
  1. Tez No: 511406
  2. Yazar: DURDU TUĞÇE SAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Tezimize esas olan eser, İzmir Milli Kütüphanesi'nde, 1458 numarada, Mecmû'a-i Eş'âr adıyla kayıtlı olan yazma şiir mecmuasıdır. Giriş bölümünde genel olarak mecmua kavramı hakkında bilgiler verildikten sonra birinci bölümde çalışmamıza esas olan şiir mecmuası, muhtevası (şair kadrosu, şiir şekilleri, vezinleri) ve dış özellikleri açısından tanıtılmıştır. İkinci bölümde mecmuadaki 15 şairin (Bakî, 'Ulvî, Rahmî, Nev'î, Emrî, Ubeydî, Figânî, Şeyhî, 'Ȃşık Çelebî, Hüdâyî, Zâtî, Celîlî, Necâtî, Nef'î, Behiştî) gazelleri üzerine üslup incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Bu bölümde mecmuada yer alan şiirler, şairlerin divanlarıyla mukayese edilmiş ve farklar dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work essential to our thesis is a manuscipt having the characteristics of poetry anthology which is in number 1458 and registered with the name of 'mecmû'a-i eş'ar' in National Library of Izmir. After being given information about the concept of poetry anthology at the introductory chapter, in the first chapter poetry anthology in terms of its content (poet staff, poetic forms and meters) and exterior features which is essential to our work is introduced. In the second chapter, a style examination has been made on the ghazal's of 15 poets (Bakî, 'Ulvî, Rahmî, Nev'î, Emrî, Ubeydî, Figânî, Şeyhî, 'Ȃşık Çelebî, Hüdâyî, Zâtî, Celîlî, Necâtî, Nef'î, Behiştî). In the third chapter, the transcript of the poety anthology takes place. In this part, the poems in the work were compared with those in the diwans of their respective poets, and the differences between them were shown in the footnotes.